Rosszullét a művészettől?
A jelenség Marie-Henri Beyle-ről, ismertebb nevén Stendhalról kapta a nevét. Az író a 19. században leírta, milyen elképesztő erővel hatott rá a firenzei Santa Croce (Szent Kereszt) templom "csodálatos szépsége". Szinte rosszul lett a művészet lenyűgöző erejétől: felgyorsult a szívverése , és úgy érezte, mindjárt elájul, "elszáll belőle az élet".
A szindróma tünetei
A Stendhal-szindróma tünetei közt tehát a műalkotások hatására érzett szédülés , zavarodottság, ájulás , gyors szívverés, szapora légzés és hallucinációk is szerepelhetnek. Furcsa pszichoszomatikus rendellenesség ez, ám a firenzei orvosok szerint nem ritka - a Carregi kórházban, ahová a fent említett szívrohamot kapott 70 éves férfit is szállították, például az orvosok jól ismerik már a jelenséget.
Furcsa, de nem ritka pszichoszomatikus betegség
Egy olasz pszichiáter, Graziella Magherini éveken át dolgozott a firenzei Santa Maria Nuova kórházban, és 1977-1986 közt összesen 106 Stendhal-szindrómás esetet jegyzett fel, akiket sürgősségi ellátásra vittek be az intézménybe. Közülük sokan nemcsak szédültek, heves szívverésre panaszkodtak vagy elájultak, hanem hallucináltak is, illetve sokan nem tudták megmondani a nevüket sem.
Ezekhez a tünetekhez persze az utazás, a stressz és a rengeteg újdonság is hozzájárul. Illetve a New York Times azóta már elhunyt munkatársa, Louis Inturissi szerint az is, hogy a turisták minél rövidebb idő alatt "ki akarják pipálni" az olaszországi látnivalókat. Ahogy ő írta: két nap alatt akarják látni Firenzét, Rómát és Nápolyt, amivel fizikailag és szellemileg is rettentően túlterhelik magukat.
Forrás: dailymail.co.uk