Idegrendszeri betegséget jelezhet a furcsa pislogás

Sokan csak furcsa szokásnak tartják a tikkelést gyerekeknél, ám egy furcsa idegrendszeri betegség lehet a háttérben. A Tourette-szindrómások képtelenek visszafojtani bizonyos beidegződéseket, gyógyszerekkel és terápiával azonban javítható a helyzet.

Az utóbbi években, évtizedekben egyre több gyerek küzd különböző magatartásbeli zavarokkal, idegrendszeri tünetekkel, mint a hiperaktivitás, vagy éppen a tik. Utóbbiról a többségnek a szemrángás, túlzott pislogás jut eszébe, pedig nem korlátozódik egyetlen testrészre. Igaz, leggyakrabban az arcon jelentkezik, de ez lehet grimasz, nyelvnyújtogatás, homlokráncolás, fújkálás, vagy épp hangos ordítás - a repertoár igen széles. Az is elmondható, hogy a kisgyerekek jelentős része tikkel, ki enyhébb, ki erősebb formában - de a szülők sokszor ezt betudják rossz szokásnak. Holott ezek akaratlan mozgások és a visszafojtásuk jelentős feszültséggel jár. A tünetek az évek múltával - és az idegrendszer érésével - többnyire magától elmúlnak. De nem mindenki ilyen szerencsés.

Tikből Tourette-szindróma

Amennyiben a tünetek csoportossá válnak és állandósulnak, nagy valószínűséggel Tourette-szindrómáról van szó. A betegséget már az 1850-es években leírták és a világ minden részén, minden népcsoportban előfordul, bár a fiúk 3-4-szer esélyesebbek rá. Jellemzően 7-8 éves korban kezdődik és sajnos élethosszig tart. A betegek 10 százaléka felnőttkorra kinövi, de kamaszkor idején az állapot jellemzően rosszabbodik. Társulhat hozzá hiperaktivitás, tanulási zavar, kényszercselekvés (pl. a beteg mindent megszámol). Mindezekkel együtt elmondható, együtt lehet élni ezzel a szindrómával, hiszen ismert tudósok, orvosok, művészek közül is többen éltek, alkottak ezzel a betegséggel (pl. Samuel Johnson író, de korabeli leírások alapján valószínűleg Mozart, Moliere, Napoleon is Tourette-szindrómás volt).

Gyógyszer, terápiák, sport

Valószínűleg egyetlen szülő sem szeretné, ha gyermekét csúfolnák, kiközösítenék az iskolában. Ennek ellenére gyógyszerezés csak abban az esetben ajánlott, ha a betegség az életminőséget erősen rontja, mivel ezek a szerek nem mentesek a mellékhatásoktól. Sajnos még mindig nem egyértelmű a betegség mechanizmusa, eddig három ingerület-átvitelért felelős vegyületet azonosítottak, melynek termelődési zavara okozhatja a tüneteket (dopamin, szerotonin, norepinephrin).

Rendelkezésre áll még a kezelési palettán a pszichoterápia: a betegség diagnosztizálása után, a kezelőorvossal szorosan együttműködve ajánlott ilyen kezelés, mivel a szindróma alapvetően nem lelki betegség, hanem szervi működési zavar. Magyarországon bevethető még a viselkedésterápia, melynek lényege, hogy a beteg a tüneteket szándékosan váltja ki és idővel megtanulja befolyásolni, kontrollálni őket. Mivel a tünetek stresszhelyzetben erősebbek, különböző relaxációs technikákkal is javulást lehet elérni, emellett a sportolás is sokat segíthet.

Fontos kiemelni, hogy a genetikai kutatások egyre inkább azt bizonyítják, hogy a szindróma kialakulásában öröklődő tényezőknek is szerepük van. Nem maga a betegség, hanem inkább arra való hajlam, érzékenység adódik át a generációkon keresztül.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.