Az imposztor szindrómában szenvedők leegyszerűsítve csalónak érzik magukat. Gyötri őket a bűntudat, hogy a munkakörüket és sikereiket valójában nem érdemelték ki, azokat egyszerűen csak szerencsés véletlenek sorozatának köszönhetik. Emellett folyamatosan rettegnek attól, hogy a munkatársaik vagy főnökeik is rájönnek erre, és emiatt elveszítik az állásukat, mindennek vége. Ez az állapot komolyan alááshatja a betegek önbizalmát, és többféle problémát is előidézhet.
Stresszt és kiégést indukálhat
Az imposztor szindrómások fő mozgatórugója a félelem - a lelepleződéstől, illetve attól, hogy nem elég jók. Ebből adódóan krónikus stressz alakul ki náluk, ami ingerlékenységhez, mentális kimerültséghez és kiégéshez vezethet. Emellett csökken az immunrendszer hatékonysága is, amelyet gyakori betegségek, súlygyarapodás, hosszabb távon pedig szívproblémák vagy daganatos betegségek is jelezhetnek.
Szociális szorongást okozhat
Az imposztor szindróma a személyes kapcsolatokat is befolyásolja: sokan állandó visszajelzéseket követelnek barátaiktól. Ez elég nagy nyomást jelent a betegeknek és környezetüknek egyaránt. Ebből következhet, hogy az imposztor szindrómások teherként élik meg a társas érintkezést, ezért elszigetelődnek és szociális szorongás alakul ki náluk.
Befolyásolhatja a kapcsolatokat
Ha valaki túlságosan is bizonyítani szeretne a hivatásában, és ezért háttérbe szorítja párkapcsolatát vagy családját, annál egyértelműen sérül az egyensúly . A figyelem és a koncentráció szinte teljesen áttolódhat a karrierre, ezt pedig az illető magánélete sínyli meg.
Túlzott megfelelési kényszer
Az imposztor szindrómában szenvedők általában túlzásba viszik a felkészülést egy-egy munkahelyi projekt, megbeszélés vagy prezentáció kapcsán. Minden lépésüket annak szellemében tervezik meg, hogy majd mit gondolnak azokról az emberek, és háttérbe szorul az, amit valóban tudnak, és szeretnének átadni. Ezáltal elveszítik annak képességét, hogy átlássák a teljes helyzetet és bízzanak a saját ösztöneikben.
Megakadályozhatja a szakmai fejlődés
Az imposztor szindrómások hiába készülnek fel mindenkinél jobban egy-egy feladatra, meetingre, prezentációra, a betegség összességében többnyire a karrierépítés útjába áll - mint azt fent már említettük, leginkább stresszhez és kiégéshez vezet. Az is gyakran előfordul, hogy egy-egy magasabb pozícióra azért nem jelentkezik a beteg, mert nem érzi elég jónak, elég kompetensnek magát, holott minden tudással és tapasztalattal rendelkezik, ami az adott álláshoz kellene.
Veszélyeztetheti az egészséget
Az imposztor szindróma több betegség kialakulásának veszélyét is növelheti. A folyamatos szorongás alvászavarokat, súlyproblémákat - fogyást vagy hízást - okozhat. Hosszú távon pedig akár asztma, arthritisz, szívbetegségek, valamint depresszió kialakulásához vagy súlyosbodásához is hozzájárulhat.
Hogyan kezelhető az imposztor szindróma?
Szakértők enyhébb esetekben a naplóírást, valamint a mindfulness - az "itt és most" -ban élés technikájának - elsajátítását javasolják. Hasznos lehet még a kisebb eredmények összeírása és jutalmazása, valamint egy lista írása azokról a dolgokról, amelyekért a beteg hálás lehet. Súlyosabb esetekben coach vagy terapeuta bevonására is szükség lehet.
Forrás: thriveglobal.com