Egy pánikroham bármikor jelentkezhet: az utcán sétálva, mosás közben, vagy akár a legszebb álomból felébredve is, sokszor nyilvánvaló ok nélkül. Néha olyan intenzív lehet, hogy a mozgást és a tiszta gondolkodást is megnehezíti.
Gyors szívverés és összeszorult torok
Pánikroham esetén a szív erősen és szokatlanul gyorsan kezd verni, amelynek hátterében a nagy mennyiségű adrenalin áll. Nem ritka a mellkasi fájdalom és a nehéz légzés sem. A torok összeszorul, amely nyelési nehézségeket okoz, de az is előfordulhat, hogy erős hányinger jelentkezik. Ezek miatt a légzést is jóval nehezebb szabályozni.
A tünetek mellé nagyon erős félelelmérzet társul, amelynek nincs konkrét tárgya. Ezt inkább egy "megérzéshez" lehet hasonlítani: a betegek azt gondolják, hogy valami nagyon rossz dolog fog történni. Vannak, akiknél halálfélelem is jelentkezik, annak ellenére, hogy tudják, ez irracionális.
Előfordulhat szédülés, egyensúlyvesztés, ájulás és hirtelen fellépő, erős, migrénszerű fejfájás is. A tenyerek izzadnak, és hidegrázás vagy hőhullám is jelentkezhet. Gyakori, hogy az egész test remegni kezd, a végtagok pedig zsibbadnak.
Hirtelen jön, lassan múlik
A pánikroham hirtelen jön, intenzitása körülbelül 10 percig tart, ezután lassan múlni kezd. Tanulmányok szerint nagyon ritkán 1 óránál tovább is elhúzódhat egy-egy roham, és átlagosan 20-30 perc kell ahhoz, hogy teljesen elmúljanak a tünetek.
Mivel a panaszok gyakran hasonlítanak a szívrohamhoz, mindig érdemes sürgősen orvoshoz fordulni, ha a fentieket tapasztaljuk. A pánikrohamokat soha ne hagyjuk figyelmen kívül! Ha a rohamok rendszeressé válnak, egy szakember segítségével kideríthetjük a kiváltó okokat, célzott kezeléssel pedig akár meg is szüntethetjük a problémát.
Stressz és hormonzavar is kiválthatja
A háttérben álló okok lehetnek örökletesek is, de általában a stressz is fontos szerepet játszik a pánikrohamok kialakulásában. Egyes esetekben fizikai oka van a problémának, mégpedig a pajzsmirigy túlzott hormontermelése. Ezeken kívül a túl alacsony vércukorszint, a túl sok koffein, vagy valamilyen kábítószer fogyasztása is kiválthatja a panaszokat. Gyakran az elvonási tünetekkel együtt is jelentkezhet pánikroham. Ha pedig pszichés okok idézik elő a rohamokat, pánikbetegségről beszélünk, amely mindenképpen személyre szabott orvosi terápiát igényel.
Forrás: webmd.com