"A repüléstől való félelem egy specifikus, konkrét dologhoz köthető fóbia, mely pánikszerű tüneteket - ájulást, izzadást, émelygést, gyengeséget, szapora légzést - produkál" - mondja Jasku Henrietta klinikai szakpszichológus. "Sokaknál ezek a jelek már a váróteremben vagy az utazás előkészületeinél jelentkeznek" - teszi hozzá.
A repüléstől való félelem okai összetettek: ez egy klausztrofóbiás, biztonságérzet nélküli állapot, amit még tériszony is tetézhet. További, irreális szorongást idézhetnek elő az olyan negatív gondolatok, mint a motor leállásától való rettegés, a repülőgépszerencsétlenségekről szóló hírek, más utasok félelmének észlelése, vagy az utazás eleji felkészítés az esetleges vészhelyzetekre.
Védjük ki!
A fóbia kivédhető, ha egy olyan társsal utazunk, aki képes megnyugtatni bennünket, vagy ha tartunk magunknál figyelemelterelő tárgyakat. Fontos, hogy utazás előtt felkészítsük önmagunkat: képzeljük el az utat a váróterembe érkezéstől a leszállás pillanatáig! Ismételgessünk magunkban pozitív tartalmú mondatokat önmegerősítésként, mert ezek a kis mantrák segítenek távol tartani a negatív gondolatokat.
Ha ránk tör a pánik...
Amennyiben mégis fellép a rosszullét, lélegezzünk mélyen, igyunk vizet, és vegyünk fel kényelmes testtartást. Ha van rá lehetőség, üljünk át olyan helyre, ahonnan nem látjuk a gép külsejét, és esetleg más szorongó utasokat! A szakértők pedig segíthetnek önmegnyugtatásra alkalmas lazító technikákat elsajátítani. Létezik például olyan terápia, amely relaxált állapotban hozzászoktatja a rettegőt a repülés gondolatához."
A Nők Lapja Pszichét előfizetheti a Sanoma Magazincentrumában , illetve a legfrissebb számot megvásárolhatja az újságárusoknál!