Az Oxfordi Egyetem kutatói szerint a komikusok magas pontszámot érnek el olyan személyiségjegyekben, amelyek szélsőséges esetekben a mentális betegségekkel állnak összefüggésben. Általában mind az introvertáltság, mind az extrovertáltság magas szinten jelenik meg a személyiségükben. A szakértők azt állítják, hogy a humorhoz szükséges kreatív elemek hasonlóak azokhoz a személyiségjegyekhez, amelyek a pszichózisban szenvedő emberekre jellemzők.
A közvéleményt már régóta foglalkoztatja az a feltételezett összefüggés, hogy művészi és tudományos kreativitás kapcsolatban állhat a mentális egészségügyi zavarokkal. Arról azonban kevés kutatás készült, hogy a humoristákban is fellelhetők-e a pszichózissal összefüggő jellemzők (például a skizofrénia és a bipoláris zavar esetén jelentkező tévképzetek vagy hallucinációk).
Az Oxfordi Egyetem és a Berkshire Healthcare NHS Foundation Trust kutatói 523 humoristát (404 férfit és 119 nőt) vizsgáltak az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban és Ausztráliában. A humoristák olyan internetes kérdőívet töltöttek ki, amely a pszichotikus jegyek kimutatására szolgál az egészséges emberekben. A kérdőív a következő négy szempontot vizsgálta:
- Szokatlan élmények (a telepátiába és a paranormális eseményekbe vetett hit)
- Kognitív szervezetlenség (a figyelem könnyű elterelődése, és nehézség a gondolatok összpontosításban)
- Introvertált anhedónia (aszocialitás és a fizikai örömérzés csökkenése, beleértve az intimitás kerülését is)
- Impulzív nonkonformitás (hajlam az impulzív, antiszociális viselkedésre).
A kérdőívet kontroll csoportként 364 színész és 831 nem kreatív területen dolgozó ember is kitöltötte. Az eredmények azt mutatták, hogy a humoristák sokkal magasabb pontszámot értek el a pszichotikus személyiségjegyek mind a négy típusában, mint az általános csoport tagjai. Különösen az extrovertált és az introvertált személyiségjegyek tekintetében értek el kiemelkedő pontszámot. A színészek is magasabb pontszámot értek el a személyiségjegyek három csoportjában, az introvertált személyiségjegy tekintetében azonban nem.
A szaklapban megjelent tanulmányban a szerzők azt írják, hogy ez a szokatlan személyiségszerkezet lehet az oka annak, hogy a humoristák ilyen kivételesen képesek a szórakoztatásra.