Nevesse ki a pánikrohamot!

Túl gyors szívverés, légszomj, izzadás, remegés vagy hányinger? Mindez ismerős lehet mindazoknak, akik pánikrohamokkal küszködnek.

Okozhatja a rohamot ezt valami specifikus dolog - zsúfolt környezet, félelem a repüléstől - vagy állhat mögötte egy olyan kiváltó ok, amit még nem ismerünk, így a bizonytalantól való félelem miatt reagál a testünk. Sokunknál tapasztalhatóak ilyenek, de gyakran azt mondják rá, akiknél a pánikrohamok nem erősek, hogy csak a stressz vagy a határidők tehetnek róla.

Amikor agyunk (pontosabban annak limbikus részében található amygdala, más néven mandulamag) veszélyt érzékel, beindítja a szomatikus tüneteket, ismertebb nevén az üss-vagy-fuss választ. Mindezen reakciók érthetőek akkor, ha veszélyes vagy ijesztő helyzetben vagyunk, például megfenyegetnek az utcán vagy egy kutya üldöz. Az ilyen helyzetekre a legtöbbször tényleg a pánik a normális reakció.

A pánikroham okai A processzor a számítógép lelke: dekódolja az utasításokat, vezérli a műveleteket. Akárcsak az agyunk! De ha hiba támad a processzorban, téves jeleket fog leadni. Az emberi szervezetre lefordítva pánikreakciók sorát indíthatja el. Kattintson! Amikor azonban ezen pánikreakciók egyre gyakoribbak lesznek, életünket pedig elkezdi befolyásolni az ezekre adott reakcióktól való félelem , ideje elgondolkodni azon, hogy mi bújhat meg a háttérben. A pánikbetegség ugyanis akkor jelentkezik, amikor elkezdünk félni ezen fizikai reakcióktól és úgy alakítjuk mindennapjainkat, egész életünket, hogy megszabadulhassunk ezektől.

A nevetés segíthet a pánikrohamon

A nevetés segíthet a pánikrohamon Csak az Egyesült Államokban 6 millió ember szenved ilyen tünetektől, írja az Anxiety and Depression Association of America. A pánikrohamokat pedig okozhatja az is, hogy a szorongást még rosszabbul élik meg, mint korábban, esetleg bizonyos szituációktól rettegnek, még azoktól is, amik a mindennapos élet részét képezik.

A genetikai tényezők szintén fontosak lehetnek, előfordulhat, hogy a szorongást örököltük valamelyik felmenőnktől. Az is lehet, hogy szüleink nevelésének köszönhetően lettünk szorongóbb felnőttek.

Hogyan kezelhetjük a pánikbetegséget? Az alapvető módszer a kognitív viselkedésterápia, aminek révén a beteg megtanulja kezelni a szorongást és azokat a helyzeteket, amik helyzeteket, amelyek idegessé teszik. Bizonyos esetben gyógyszerek is segíthetnek. De mi a teendő akkor, ha egy pánikroham közepén vagyunk és nincs a közelben se orvos, se gyógyszer?

Közhelyesen fog hangzani, de lélegezzünk . Sokat segít, ha a légzésre koncentrálunk, a levegő ki- és beárámlasára figyelünk. A következő lépcsőfok a tudatosítás: nem attól kell félnünk, hogy mi fog történni, hanem azzal foglalkozzunk, hogy éppen mi történik. Ha például attól félünk, hogy maguk alá temetnek a falak, nézzünk körbe: egy szobában vagyunk és a falak egyáltalán nem mozdulnak. Azt is mondják, a nevetés sokat segít, gondoljunk bármire, amin tudunk nevetni - meglepően jól mérsékli a pánikrohamot.

Forrás: Prevention.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra