Az OCD egy krónikus mentális zavar, amelyet kényszergondolatok (obszessziók) és kényszercselekvések (kompulziók) határoznak meg – olvasható az amerikai egészségügyi hivatal tájékoztató anyagában. A kényszergondolatok olyan tolakodó, zavaró gondolatok, amelyektől az érintett nehezen vagy egyáltalán nem tud szabadulni. Ilyen lehet például a kórokozóktól és szennyeződésektől való állandó félelem. Magyarán az a gondolat, hogy ha bármihez hozzáérünk, potenciálisan olyan vírusok és baktériumok kerülhetnek a bőrünkre, amelyek aztán fertőzést váltanak majd ki.
A kényszercselekvések a kényszergondolatokra adott válaszok: a beteg lényegében ezekkel igyekszik megnyugtatni magát. Az említett szennyeződésektől való félelem például arra sarkallhatja, hogy kezet mosson. Csakhogy ezekre a kompulziókra általában jellemző, hogy csupán átmeneti megnyugvást hoznak, majd a kényszergondolatok visszatértével ismét felerősödik a késztetés a kényszercselekvésekre. Végeredményben az érintett hiába mos napjában sokkal többször kezet, mint ahogy azt mások tennék, mégis folytonos szorongást él át a fertőzésektől félve.
Persze ez csak egy kiragadott példa. Szintén gyakori, hogy a kényszergondolatok bizonyos teendők elfelejtéséről, tárgyak elvesztéséről vagy rossz helyre tételéről szólnak, esetleg agresszivitáson, szexuális tabukon vagy egyéb témákon alapulnak. Nem ritka a szimmetria és a tökéletes rend iránti megszállottság sem.
Teszt, amely megmutatja az OCD-kockázatot
Ha a fenti leírás alapján felmerül benned a gyanú, hogy esetleg érintett lehetsz, az alábbi teszt segítségével némi támpontot kaphatsz a kockázat mértékéről. A teszt a Yale-Brown Obszesszív-kompulzív Skála (Y-BOCS) alapján készült, amelyet Wayne K. Goodman amerikai pszichiáter és munkatársai fejlesztettek ki, majd mutattak be elsőként 1989-ben. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a teszt nem helyettesíti a szakemberrel történő konzultációt!
Borítókép: Getty Images