Szakemberek segítségével a pánikbetegek egy idő után megtanulják kezelni a rohamaikat. Egyeseknek az illóolajok segítenek, másoknak a légzésgyakorlatok, néhány beteg pedig valamilyen gyógyszerrel tud túllendülni a rohamon.
A nyilvános helyen támadó rohamok esetében viszont már egészen más a helyzet, ezek ugyanis sokkal súlyosabbak lehetnek az otthon jelentkező rohamoknál. Ennek oka részben az, hogy az ismeretlen környezet csökkenti a biztonságérzetet, de a szégyen, valamint az előítéletektől való félelem is képes felerősíteni a rohamot. Sokan tartanak például attól, hogy valaki rendőrt hív rájuk, mert zavarodottnak vagy bolondnak látja őket. Ezért ha hajlamosak vagyunk a pánikrohamokra, akkor nagyon fontos, hogy megtegyünk bizonyos óvintézkedéseket, mielőtt kilépnénk a lakásunkból.
Tárgyak, amelyek megnyugtatnak
Érdemes például összekészíteni egy csomagot, amelyet mindenhová magunkkal vihetünk. Ebbe olyan tárgyakat tegyünk, amelyek segíthetnek megnyugodni , megtartani a kapcsolatot valósággal, illetve lelassítani a légzésünket. Ilyen lehet néhány sima felületű kő, levendulaolaj, egy buborékfújó, néhány kártya, amelyre nyugtató mondatokat írtunk, vagy éppen egy színezőkönyv.
Biztonságos hely
Ha érezzük, hogy hamarosan rohamunk lesz, próbáljunk mielőbb egy csendesebb, ingerszegényebb helyet keresni. A koncertteremből menjünk ki a szabadba, a munkahelyünkön pedig keressünk egy üres tárgyalót vagy mosdót! Tömegközlekedési eszközökön lehetőleg üljünk le, és mindig legyen nálunk fülhallgató, hogy a zene segítségével kizárhassuk a külvilág zajait. Közben lélegezzünk lassan és mélyeket!
"Használati utasítás"
A roham néha annyira erős, hogy egyedül nem tudunk megbirkózni vele. Ilyenkor nagyon fontos, hogy segítséget kérjünk. Egy átlagember viszont általában nem tudja, hogy mit kell tennie, ha egy rohamon áteső pánikbeteggel találkozik. Éppen ezért érdemes magunknál hordani egy papírt, amire előre felírjuk, mit tegyen, akitől segítséget kérünk. Érdemes feltüntetni a kezelőorvosunk, valamint egy közeli családtagunk nevét és telefonszámát is. Ez már önmagában is nyújt egy kevés biztonságérzetet.
Ha pedig úgy érezzük, hogy a roham csendesedni kezd vagy elmúlt, ne rohanjunk azonnal haza! Igyunk valami hideg vagy meleg italt, ami megnyugtat, és együnk valamit, hogy helyreálljon a vércukorszintünk! Ezután érdemes sétálni pár percig, miközben légzőgyakorlatokat végzünk. Ha még így is nyugtalanok vagyunk, hívjunk fel valakit, akit szeretünk és akiben megbízunk.
Forrás: healthline.com