Koronavírus: így kezeljük a szorongást

A koronavírus-járvány sokaknak jelentős szorongást okoz. Vajon hogyan lehetünk úrrá negatív érzelmeinken? Nem mindegy például, mennyit alszunk, mit eszünk, és tudunk-e mozogni.

A szakemberek szerint a koronavírus miatti nyugtalanság teljesen normális reakciónak tekinthető. Ha viszont ez már félelemmel, a tehetetlenség érzésével, vagy a hétköznapokban állandósuló pánikkal vegyül - akár saját magunk, akár egy szerettünk miatt aggódunk ennyire -, akkor ideje bevetni néhány jó módszert önmagunk megnyugtatására. A Good Housekeeping nevű oldal pszichológusok és kutatók bevonásával összeállított egy hatpontos listát, ami segíthet ebben - lássuk ezeket a tippeket, tanácsokat.

Fogadjuk el!

Az első pont a szakértők listáján az, hogy fogadjuk el a nyugtalanságot, amelyet a koronavírus-járvány gerjeszt bennünk. Ha ugyanis csak elfojtjuk, elhessegetjük ezeket a gondolatainkat, az biztosan nem fog segíteni a stresszoldásban. Egy klinikai pszichológus szerint ráadásul minél kevésbé vagyunk hajlandóak tudomásul venni, hogy erősen tartunk valamitől, a nyugtalanság annál inkább befészkeli magát a mindennapjainkba. Így jobban járunk, ha megengedjük neki, hogy maradjon - ugyanakkor fontos, hogy azt már ne hagyjuk neki, hogy átvegye az uralmat az életünk felett.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus pánik, koronavírus szorongás, koronavírus stressz,
Oldja a szorongást, ha pozitív hangvételű híreket is olvasunk, például a gyógyultakról.Fotó: Getty Images

Tájékozódjunk!

Nagyon fontos az is, hogy maradjunk jól informáltak a koronavírussal kapcsolatban: ne csak a statisztikákat olvassuk el, hanem a hírekre, összefüggésekre is figyeljünk. Ha minden lehetséges információ birtokában vagyunk, az is segíthet oldani a szorongást. A szakértők szerint viszont ne csak az új fertőzésekről és esetleges halálesetekről szóló cikkeket olvassuk, hanem a pozitívabb hangvételű írásokat is. Keressünk híreket gyógyulásokról, illetve olvassuk el olyan emberek történeteit, akik saját felépülésükről beszélnek.

Hanyagoljuk a közösségi médiát!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Koronavírus: így szűrhetjük ki az álhíreket - kattintson!

Érdemes azonban különbséget tenni aközött, hogy valaki jól informált, vagy a hírek megszállottja. A közösségi médiában rengeteg hír és álhír terjed a koronavírusról, ezek az oldalak pedig teret engednek az úgynevezett anticipációs szorongásnak, amikor mindenki arra készül, hogy valami rossz fog történni - állítja egy viselkedéskutató. Ő azt tanácsolja, próbáljuk minimalizálni a közösségi médiából való tájékozódást, és amikor csak lehet, csatlakozzunk le az internetről.

Mozogjunk!

A szorongást a rendszeres mozgás is hatékonyan oldja, így a koronavírus-helyzet közben is a segítségünkre lehet. A kardiógyakorlatok minden megkérdezett szakértő szerint remek választást jelentenek, a koncentrációt igénylő mozgásformák pedig - mint például a tánc - segíthetnek elterelni a figyelmünket a szorongást kiváltó eseményekről. De egy kis otthoni jóga és néhány relaxációs gyakorlat is jót tehet, mert ezek segítenek abban, hogy a jelenre koncentráljunk, ne pedig a jövőre, amitől tartunk.

Figyeljünk az evésre és az alvásra is!

A kiegyensúlyozott táplálkozás és az alvás szerepét is kiemelték a szakértők, ugyanis ha egészségesen étkezünk és legalább 7 órát alszunk éjszakánként, akkor nap közben még hatékonyabban kezelhetjük a stresszt . Figyeljünk tehát ezekre is - még akkor is, ha már véget ér a koronavírus-járvány.

Tartsuk a kapcsolatot!

Ezek mellett az is nagyon fontos, hogy a koronavírus-járvány tombolása során is rendszeresen beszéljünk távol élő szeretteinkkel és barátainkkal - hiszen mi más nyugtathatna meg minket jobban, mint az, ha ők maguk mondják el: jól vannak és minden rendben van velük.

Nem viccből mondják, hogy maradjunk otthon, vegyük sokkal komolyabban! Olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét a témával kapcsolatban!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Délelőtt többnyire erősen felhős lesz az ég, de a déli területeken akár hosszabb időre is csökkenhet a felhőzet. Elsősorban az északkeleti határszélen lehet kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék. A délutáni órákban északnyugat felől elkezd csökkenni a felhőzet, estére sokfelé kiderül az ég, és ködfoltok képződnek. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű. Késő estére -4, +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra