Ha valamilyen kardiológiai betegség gyanújával fordulunk orvoshoz, a szakember nemcsak az akut panaszaink felől érdeklődik, hanem azt is megtudakolja, hogy a családban (és inkább hozzánk közelebb a családfában, mint távolabb) fordult-e már elő korábban hasonló megbetegedés, hiszen akkor esetünkben is számolni lehet a fokozott kockázattal.
Mikor nagyobb a kardiológiai rizikó?
Amennyiben a családunkban az édesapánknál vagy a fiútestvérünknél 55 évnél, édesanyánknál vagy lánytestvérünknél 65 évnél fiatalabb korban diagnosztizáltak kardiovaszkuláris betegséget, esélyes, hogy minket sem fognak elkerülni ezek a problémák. Mindez persze nem jelenti biztosan azt, hogy magasvérnyomás-betegségünk vagy trombózisunk lesz, de ezek mellett (vagy ettől függetlenül) más is ellenünk dolgozhat, amit családi "örökségként" hozunk! Ilyen lehet az, ha - szüleinkhez, nagyszüleinkhez hasonlóan - mi is egészségtelenül élünk, dohányzunk, nem táplálkozunk úgy, ahogy szívünk megkövetelné, hiszen rossz mintát láttunk annak idején.
Ha tudomásunk van a genetikai kockázatokról, 40 év felett indokolt lehet egy kivizsgálás, hiszen a korai megelőzés, az erek és a szív állapotának ellenőrzése számtalan szövődménytől, vagy akár halálos kimenetelű betegségtől óvhat még minket meg éveken, sőt évtizedeken keresztül!
Írjuk felül az örökséget!
Ha adott egy kedvezőtlen genetikai háttér, akkor egyet tehetünk: életmódunkat kell a lehető legegészségesebb irányba elmozdítani, így minimalizálva a szív- és érrendszeri veszélyek előfordulásának esélyét. Ennek érdekében továbbra is csak a klasszikus eszköztárat tudjuk módosítani, amit bár úton-útfélen hangoztat mindenki, mégsem lehet elégszer elmondani:
- Tegyük le a cigarettát!
- A mozgás és a sport legyen a mindennapok része, méghozzá olyan formában, ami mindig megdobogtatja a szívünket!
- Ne engedjük, hogy a kilók tartósan felkússzanak ránk, azaz éljen a testsúlykontroll mindenekelőtt!
- Ha magas a vérnyomásunk, koleszterinszintünk vagy vércukorszintünk, ne hagyjuk annyiban, forduljunk orvoshoz, aki szükség szerint gyógyszeres terápiával csökkenti a magas értékeket!
- Bármennyire is kecsegtető és kívánatos a pacalpörkölt, a tepertő vagy a kolbász, mégis inkább a helyes, zöldségben és gyümölcsben, illetve rostokban, növényi olajokban, teljes kiőrlésű pékárukban gazdag menüket állítsunk össze!