Háromféle levegőszennyező anyag évente több ezer lakos kórházi kezeléséért felelős az Egyesült Államokban, a 65 éven felüliek körében még az egészségügyi határértéken belüli szennyezési mérték is megemelte többféle szív- és tüdőbetegségnek a kockázatát, például a szívinfarktusnak, a stroke-nak, a szívritmuszavarnak és a tüdőgyulladásnak. A tanulmányt február 22-én publikálták az Amerikai Szív Társaság Circulation című folyóiratában .
Mivel az egészségügyi határérték alatti szennyeződésnek is kimutatták az egészségkárosító hatásait, ezért arra hívta fel a figyelmet, hogy a politikusoknak újra kell szabályozniuk a határértékeket, az orvosoknak pedig a levegőszennyezést be kell venniük a szív- és érrendszeri, valamint a légzőszervi betegségek kockázati tényezői közé.
<strong></strong>Mit okoz?
A levegőszennyezés úgy károsítja szívet és a tüdőt, hogy gyulladást okoz - állapították meg egy korábbi tanulmányban. A mostani kutatások pedig többféle szennyezőanyag hosszú távon összeadódó hatására fókuszálnak. Háromféle levegőszennyező anyagot vizsgáltak: a finom port, ami jellemzően a porszemcsékből, a füstből származik, és a tüdő mélyébe is képes behatolni; a nitrogén-dioxidot, ami egy mérgező gáz, és a fosszilis tüzelőanyagok (a szén, az olaj vagy a gáz) elégetésekor szabadul fel; valamint az ózont.
A finom szálló por a szívinfarktus , a stroke , a tüdőgyulladás, valamint a túl gyors és szabálytalan szívritmus kockázatát növelte. A szennyezés mértékének a növekedésével a kórházi kezelések száma is nőtt. Például a finom szálló por egységnyi növekedése évente 2536-tal növelte a stroke miatt kórházba kerülők számát.
Ha valaki hosszú ideig volt kitéve a nitrogén-dioxid hatásának, az a stroke, a pitvarfibrilláció és a szívritmuszavar kockázatát növelte. Az ózon pedig hosszú távon a tüdőgyulladás kockázatát emelte meg.
"A kutatásban részt vevők több mint fele volt kitéve hosszú időn keresztül a levegőszennyező anyagok alacsony koncentrációjának" - mondta Danesh Yazdi, a tanulmány vezető szerzője, aki Bostonban a Harvard T. H. Chan Egészségügyi Intézet posztdoktori tudományos munkatársa. "Éppen ezért a politikusoknak, az orvosoknak és a betegeknek is figyelniük kell ezeknek a levegőszennyező anyagoknak a súlyos következményeire" - tette hozzá.