Okai
Idősebb korban gyakrabban fordul elő. A hátterében lehet többféle, a szívet vagy a keringést érintő betegség, leggyakrabban a koszorúerek megbetegedése, de például a szív ingerületvezető rendszerének zavara, szívizomgyulladás miatti szívizom-károsodás vagy billentyűhiba is. Más betegség, kóros állapot is kialakíthatja, így például a cukorbetegség, a pajzsmirigyproblémák és a kóros elhízás is. A szívelégtelenség további, gyakran már fiatalabb korban megjelenő típusát képezi az elsődleges (primer) szívizombetegségek csoportja, amikor a szívizomzat csökkent összehúzódó képességét veleszületett genetikai eltérés, külső toxikus ártalom (például tartós alkoholfogyasztás), esetleg vírusfertőzés okozza.
Jelei
A beteg panasza általában a fáradékonyság, gyengeség, a rossz terhelhetőség, illetve a teljesítmény csökkenése, súlyosabb esetben nehézlégzés, vizelési panaszok, mellkasi fájdalom. A szívelégtelenség esetén az egyszeri összehúzódás során kisebb mennyiségű vér jut az érhálózatba. Ilyenkor a szervezet a csökkent perctérfogatot az összehúzódások számának, vagyis a pulzusszámnak a növelésével igyekszik korrigálni. A vesék vízvisszatartással igyekeznek a keringő vér mennyiségét növelni. A folyadékfelesleg előbb-utóbb ödémához vezet, először általában a lábfejen és a bokán, amit előrehaladottabb állapotban a máj, a has, végül a legveszélyesebb: a tüdő ödémája követhet.
A pulzusszám növekedése, a kórosan alacsony vérnyomás, a duzzadt has, illetve az ödémás lábak, a szív megnagyobbodása, a tüdő ödémája jelzi a bajt. A szakorvos a mellkasröntgen, az EKG és szívultrahang vizsgálattal erősíti meg a diagnózist.
Kezelése
Kezelése három irányú: a szívelégtelenséget kiváltó alapbetegség kezelése, az ezt az állapotot rontó egyéb tényezők (például túlsúly, egészségtelen táplálkozás, dohányzás, alkoholfogyasztás, mozgáshiány, fokozott sóbevitel stb.) lehetséges kiküszöbölése, illetve magának a szívelégtelenségnek a terápiája. A szívbetegség kezelése történhet műtéttel (például a szívbillentyű-hiba, vagy koszorúér-szűkület, elzáródás esetén), illetve gyógyszeresen, ha szívizomgyulladás, vagy ha vérnyomás- vagy pajzsmirigyprobléma van a háttérben.
Megelőzése
Ha korai szakaszban sikerül kimutatni a szívelégtelenséghez vezető problémákat, akkor ez a betegség jól kézben tartható, életmódváltással, illetve gyógyszeres kezeléssel megállítható! Ezért még panaszmentesen is érdemes évente egyszer felkeresni a háziorvost egy általános kivizsgálásra, laboratóriumi ellenőrzésre. Ha pedig kiderült valamilyen szív- érrendszeri probléma, amely elhanyagolva szívelégtelenséghez vezethet, akkor néhány alapvető életmódi szabály betartásával segíthetjük a terápiát. Így például a dohányzás abbahagyása, megfelelő, "szívbarát" (só- és zsírszegény, rostban, vitaminokban és tápanyagokban gazdag) étrend, a testsúly normális szintre csökkentése, a rendszeres, könnyű, az erőnlétet figyelembe vevő testmozgás, és napi 1,5-2 l folyadék fogyasztása sokat segíthet.