A cukor útja
A cukor a test sejtjeinek legfőbb energiaforrása, amelynek egy részét a táplálékkal vesszük magunkhoz, más részét viszont a máj állítja elő. A glükóznak, vagyis a szőlőcukornak a vérből a sejtekbe való belépését a hasnyálmirigy által termelt inzulin nevű hormon támogatja.
Az inzulin csökkenti a szőlőcukor szintjét a vérben, amikor azonban a vércukorszint csökken, az inzulintermelés is alacsonyabb szintre esik vissza. Alacsony vércukorszint esetén egy ideig a máj feladata a vér cukorszintjének egyenletesen tartása.
Két típus
Ha a hasnyálmirigy nem termel elég inzulint, vagy a szervezet immunissá válik azzal szemben, a cukor nem tud bejutni a sejtekbe, ehelyett felhalmozódik a vérben. Ilyenkor a sejtek éheznek, és a szervezet fehérjéit, zsírraktárait kezdik lebontani.
A cukorbetegség 1-es típusa általában gyermek- vagy fiatalkorban alakul ki, ilyenkor a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjei elpusztulnak, nem termelődik inzulin a szervezetben, a beteg egész életében pótlásra szorul.
A 2-es típusú cukorbetegség inkább az idősebbek problémája: ilyenkor nem pusztulnak el a szervezetben az inzulintermelő sejtek, de a szervezet valamilyen mértékben ellenáll a hormon hatásának. Az eredmény ugyanaz: nem jut elég vércukor a sejtekbe. Ebben az esetben nem feltétlenül van szükség inzulinpótlásra, sokszor elég a testsúly csökkentése és az étrend átalakítása is.
A várandós nők egy részét érintheti a terhességi (gesztációs) diabétesz, amely szülés után rendszerint elmúlik, de növeli a cukorbetegség későbbi kialakulásának kockázatát.
Árulkodó tünetek
Ha állandó szomjúságot és éhségérzetet, ennek ellenére súlycsökkenést tapasztalunk, gyakran kell ellátogatnunk a vécére, és fáradékonyak vagyunk, hasznos lehet elmenni egy vércukorszint-ellenőrzésre. Figyelmeztető tünet lehet a bőrviszketés, a látás romlása, a kéz és a láb zsibbadása, a lábikra éjszakai, görcsös összerándulása, az acetonszagú lehelet, a lassan gyógyuló sebek, vagy a hajlatok felmaródása.
Vigyázzunk a szövődményekkel!
A cukorbetegségnek számos olyan szövődménye léphet fel, amely a beteg életét is veszélybe sodorhatja. E szövődmények közül több a szívet és az érrendszert érinti. Az érelmeszesedés, az érszűkület a cukorbetegek körében jóval gyakrabban, és fiatalabb korban lép fel. Az alsó végtagi erek szűkülete akár a végtag amputációjáig is elvezethet, a koszorúér-szűkület pedig a szívizom-elhalás, infarktus, agyi érelzáródás előszobája lehet.
A 2-es típusú cukorbetegség gyakran párosul elhízással és magas vérnyomással, amely megint csak a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát növeli. A kis átmérőjű ereket érintő szövődményekben elsősorban a szem és a vese érintett: a szem ereinek működési zavarai a szemfenéki értágulatoktól, vérzésektől egészen a retina leválásáig, sőt a vakságig fajulhatnak, a diabéteszes vesebetegség pedig adott esetben művesekezelést vagy veseátültetést tehet szükségessé. Érdemes tehát ezeket a szövődményeket rendszeres orvosi kontrollal, és az orvos tanácsainak, valamint az esetleges gyógyszeres terápiának a pontos betartásával megelőzni.