Az özvegycsináló szívinfarktus orvosi szaknyelvben használatos neve az ST-elevációs myocardialis infarctus (STEMI). A szívinfarktus súlyossága (túlélési esélye) a kiváltó októl, a beteg általános egészségi állapotától és a szakszerű szakorvosi ellátás gyorsaságától függ.
Mi is ez?
Az özvegycsináló szívinfarktus akkor alakul ki, amikor elzáródik a koszorúér bal elülső leszálló ágán lévő artéria eleje, és ezzel teljesen megszűnik a véráram a szív nagy része felé, különösen a frontális terület felé, ami a szív "igáslova".
Ennek az artériának az elzáródása jelentősen rontja a szívműködést. Az elzáródást követő pár másodpercen, legfeljebb pár percen belül rendkívül legyengül a szívizom, leáll a működése vagy elektromosan instabillá válik, és emiatt leáll a szív pumpáló funkciója. Ha a véráram nagyon gyorsan nem áll helyre, a szívizmok visszafordíthatatlanul elhalnak.
A legtöbb szívinfarktus (más néven szívroham) a szívkoszorúér megbetegedése miatt következik be. A szívkoszorúér akkor betegszik meg, amikor a koleszterinben gazdag lerakódások - amelyeket plakkoknak nevezünk - összegyűlnek a szívkoszorúerekben, amelyek ellátják a szívet oxigénben gazdag vérrel. Ha a belső érfalat beborítja a plakk, azt nevezzük érelmeszesedésnek.
Az özvegycsináló szívinfarktusnak súlyos következményei vannak. Még a beteg szakszerű orvosi ellátása esetén is visszafordíthatatlan szövetkárosodás és hegesedés alakul ki, ami gátolja a szívizom normális működését.
Egy 2015-ös összegző tanulmányban 97 254 olyan svéd felnőtt adatait vizsgálták meg, akik 2006 és 2011 között túléltek egy szívinfarktust. A kutatók megállapították, hogy azoknak, akik túléltek egy szívinfarktust, 18,3 százalék volt az esélyük arra, hogy egy éven belül elszenvednek egy második súlyos kardiológiai eseményt is.
Megelőzés
A szív- és érrendszeri betegségek fő kockázati tényezői a következők:
- magas vérnyomás,
- magas koleszterinszint,
- dohányzás.
Egészséges életmóddal és a szívinfarktust előidéző, a háttérben meghúzódó betegségek kezelésével csökkenteni lehet a kockázatot. Mindenki, de különösen a jelenleg is szívbetegséggel élő személyek a következőképpen tudják mérsékelni a szívinfarktus kockázatát:
- zöldségben, gyümölcsben, teljes kiőrlésű gabonában és sovány fehérjében gazdag diétát tartanak,
- mellőzik a mesterséges transzzsírsavakat és a cukrot,
- korlátozzák az alkoholfogyasztást,
- abbahagyják, mellőzik a dohányzást,
- hetente legalább két és fél óra (150 perc) közepes intenzitású testmozgást végeznek,
- csökkentik a stresszt,
- megtartják az átlagos testsúlyt.
Orvosi javaslatra pedig gyógyszerrel is csökkenteni lehet - és kell is - a vérnyomást, illetve a koleszterinszintet.