Minden más esetben súlyos probléma jele lehet a szabálytalan szívritmus vagy aritmia. A kezeletlen aritmia, mint például a tachycardia vagy a pitvarfibrilláció, komoly következménnyel járhat, akár szívrohamot vagy stroke -ot is okozhat.
Vannak kockázati tényezők?
Igen, például a már fennálló másfajta szívbetegség. A magas vérnyomás és a pitvarfibrilláció is kockázati tényezőnek számít. A hegesedés vagy az abnormális szövetmegvastagodás bradycardiát (túl alacsony szívritmus) vagy tachycardiát (túl gyors szívritmus) is előidézhet a szív elektromos rendszerével való kölcsönhatás miatt.
Életkor
Az életkor növekedésével együtt nő a szívritmuszavar és a pitvarfibrilláció kialakulásának az esélye is.
Veleszületett állapotok, betegségek
Bizonyos veleszületett állapotok aritmia kialakulását okozhatják. Van olyan veleszületett szívbetegség, amely a beépített elektromos rendszer zavarát idézi elő, és bradycardiához vezethet.
Kémiai anyagok
Különböző kémiai anyagok is okozhatnak olyan aritmiát. A kálium, a magnézium és a kalcium létfontosságúak a szív normális működéséhez, ám aritmiához is vezethetnek, ha túl alacsony vagy túl magas a szintjük. Az alkohol, a cigaretta és a rekreációs drogok szintén kiprovokálhatják a betegséget.
Más tényezők
Orvoshoz kell fordulni, hogy segítsen kontrollálni az alábbi tényezőket:
- magas vérnyomás,
- magas koleszterinszint,
- túlsúly,
- egészségtelen étrend,
- a dohányzásról való leszokás és a passzív dohányzás,
- alkoholfogyasztás.
A pitvarfibrilláció és kockázati tényezői
A pitvarfibrilláció a szívritmuszavar egyik típusa, amely akkor jelentkezik, ha abnormális elektromos jel zavarja meg a szív normális pumpáló funkcióját. A következők válthatják ki:
- fennálló szívbetegség,
- fennálló tüdőbetegség,
- túlélt szívroham vagy szívelégtelenség,
- szívműtét,
- magas vérnyomás,
- cukorbetegség,
- alvási apnoé,
- dohányzás és stimulálószerek (mint például a koffein),
- öröklődés.
A férfiak és az idősebbek hajlamosabbak a pitvarfibrillációra, mint a nők és a fiatalabb korosztály.