Csodaanyagok az allergia ellen
Az allergiásoknak sokféle gyógyszer, orrcsepp, szemcsepp áll a rendelkezésére. Van azonban olyan, akinél nem olyan súlyosak a tünetek, hogy ezeket állandóan szednie kelljen - vagy éppen egyik-pillanatról a másikra fellángol az allergia, annak ellenére, hogy rendesen szedjük a gyógyszereket. Ilyenkor különösen jó szolgálatot tehetnek a gyorsan ható, természetes, kíméletes és viszonylag könnyen beszerezhető étrend-kiegészítők: a legelterjedtebb, a kalcium, illetve az annak hatását jótékonyan kiegészítő magnézium és C-vitamin.
A kalcium az emberi szervezetben legnagyobb mennyiségben megtalálható ásványi anyag, hiszen a csontok tömegéből 0,75-1,2 kg tiszta kalcium. A kalciumnak döntő fontossága van az izmok, az idegrendszer, a váralvadás ás néhány enzim működésében. Magnéziumból nagyjából 20-30 gramm található meg a szervezetünkben, amely egyenletesen oszlik meg a csontok és a sejtek belső tere között. Legnagyobb szerepe van az idegrendszer működésében van, bár ezen kívül sok folyamatban működik még közre. A mindenki által jól ismert C-vitamin pedig az immunrendszer megfelelő működésétől a szemünk egészségéig sok mindenben szerepet játszik.
"Kamaszkorom óta vagyok allergiás. Szerencsére nem mindig egyforma súlyosságúak a tünetek, de most már elég jól tudom, hogy mikor mit kell tennem ellenük. A kalcium pezsgőtabletta például mindig ott van a táskámban" - kezdi Julcsi, aki a fűfélékre és a macskaszőrre allergiás. "A kalcium elég gyorsan csökkenti a tüneteket, sokkal jobban érzem magam, miután bevettem. A legsúlyosabb rohamnál az ügyeleten kaptam egy kalciuminjekciót. Azt hiszem, annak köszönhetem, hogy még életben vagyok."
"Allergiás vagyok az eperre, a dióra, a mogyoróra" - sorolja Kriszta. "Azonban nem kell tartanom a csalánkiütésektől, ha van nálam kalcium. Ha olyan ételt eszek, amire érzékenyebb vagyok, csak iszok egy kalciumot, és egyáltalán nem viszket a bőröm."
Ez csak kettő a számtalan személyes történet közül: rengeteg olyan allergiától szenvedő beteg van, akiknek az életét megkönnyíti a rendszeres kalciumpótlás, vagy az, ha vészhelyzetben nagyobb mennyiségű kalcium jut a szervezetükbe. Ugyan még a szakemberek sincsenek teljesen tisztában azzal, hogyan is hat az allergiára ez a létfontosságú tápanyag, abban mindenki egyetért: segít!
Mi is pontosan az allergia?
Az allergia - egyszerűen fogalmazva - az immunrendszer fokozott, kóros reakciója bizonyos anyagok fehérjéire, az úgynevezett allergénekre. A légúti allergia érintheti az egész hörgőrendszert, ekkor allergiás asztmáról beszélünk, vagy az orrnyálkahártya gyulladásával jár, és allergiás rhinitis (szénanátha) formájában jelentkezik. Ennek tünetei az orrfolyás, a tüsszögés, a szem kipirosodása és viszketése, súlyosabb esetben fulladás, nehézlégzés is lehet. Ételallergiáról akkor beszélünk, ha az immunrendszer téves módon veszélyesnek ismer fel valamely ételösszetevőt - legtöbbször fehérjét -, és beindítja ellene a védekezési reakciót. Ennek tünetei a csalánkiütés, a bőrviszketés, a nehézlégzés, a hasi vagy mellkasi fájdalom.
Az allergia kezdeti tüneteinek kialakulásáért az ún. hízósejtek felelősek, amelyeken az immunoglobulinok kötéséhez megfelelő receptorok vannak. Az immunoglobulinok szabadon keringve is jelen vannak a vérben, de túlnyomó részben a hízósejtek felületén, kötött állapotban találhatóak meg. Ezek specifikusan reagálnak egy adott antigénre, esetünkben az allergénre. Ha az allergén a immunoglobulin közelébe kerül, kezdetét veszi az allergiás reakció: a hízósejten lévő immunoglobulin találkozása a saját allergénjével hisztamin felszabadulását eredményezi, amelyek az általunk allergiásnak nevezett tüneteket okozzák: a légutakban hörgőgörcsöt és nyálkatermelést, az orrban viszketést, tüsszögést és orrfolyást. Az allergiás reakciókért általában az immunoglobulinok E típusa felelős. Az azonnali reakciót pár óra elteltével egy késői fázis követi: ez már az allergiás gyulladás idült szakasza. A hízósejtekből kiszabadult anyagok mozgósítják a szervezet gyulladásos sejtjeit, amelyek jelenléte gyulladást előidézve a környező, ép szövetek károsodását eredményezi.