7 ok, amiért puffadhatunk

A puffadás és a bélgázok az élet szerves részei, még akkor is, ha kifejezetten kellemetlenek. Mi történik akkor, ha gyakrabban találkozunk ezzel a jelenséggel, mint kellene? Vannak ötleteink: ezeket gyűjtöttük össze az alábbiakban.

1. Gond van a baktériumainkkal

A baktériumok erjesztik az ételeket, amiket fogyasztottunk. Bár ez a folyamat általában a vastagbélben zajlik, ám egyes baktériumok akár a vékonybélbe is eljuthatnak. Ebben az esetben a baktériumok akkor találkoznak az étellel, mielőtt még azt megemésztettük volna. Amikor emésztés előtt együtt erjednek, akkor kezd el szervezetünk bélgázt termelni. Előfordulhat akár az is, hogy ha korábban betegek voltunk, akkor gyomrunk baktérium-összetétele megváltozik, amitől szintén több gáz termelődhet bennünk. Ilyen esetekben érdemes olyan ételeket enni, amelyekben nincsen túl sok erjeszthető szénhidrát. Nem ajánlott az avokádó, cseresznye, szilva, bab, lencse, szójabab, búza, hagyma vagy a fokhagyma - ha ezeket elkerüljük, a bélrendszerünk hálás lesz nekünk!

2. Nem csak az ételre figyelünk

Ha nagyon gyorsan eszünk, vagy beszélünk evés közben, esetleg még mozgunk is, valószínűleg elég sok levegő jut a szervezetünkbe az étellel együtt. Ha sok levegő jut be, soknak is kell kimennie - gondoljunk csak a léggömbökre. Minél több levegőt juttatunk a szervezetünkbe, annál jobban felfúvódik a gyomrunk és ennek valahogy ki kell jutnia: általában böfögéssel.

bélgáz, puffadás, emésztés, belek, anyagcsere
Írd ide a képaláírást

3. A tejtermékek is tehetnek róla

Lehet, hogy sosem volt bajunk a tejjel és a tejtermékekkel, ez azonban változhat az idő múlásával. Szervezetünkben csökkenhet a tej megemésztéséhez szükséges laktáz enzim mennyisége, ami emésztési panaszokhoz vezet. Ha feltűnik, hogy gyomrunk máshogy viselkedik egy pár szelet sajt után, próbáljuk egy időre teljesen kiiktatni a tejtermékeket az étrendünkből, és figyeljük meg, hogy jobban érezzük-e magunkat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A haspuffadást a hormonális ingadozástól az újramelegített tésztáig sok minden okozhatja, gyakran az irritábilis bél szindróma (IBS) az előidézője, mely betegség a lakosság 15-20 százalékát érinti.

4. Glutén- vagy lisztérzékenyek is lehetünk

Ha szervezetünk nem tud bizonyos termékeket megemészteni vagy lebontani, akkor gázt termel, így tudatja velünk, hogy gond van. Ez lisztérzékenységnél vagy más autoimmun betegségeknél is megtörténhet, amikor szervezetünk nem reagál jól a gluténre, és a bélbolyhok elpusztulnak. Ha úgy gondoljuk, hogy ez lehet a probléma, forduljunk orvoshoz!

5. Hormonháztartásunk is változhat

A menopauza vagy a hormonháztartásunkat megkavaró állapot hatására gyomrunk elkezdhet gázt termelni. Nem lehet még biztosan tudni, hogy az ösztrogén vagy a progeszteron tehet-e róla, de a hormonváltozásnak köszönhetően sok nő számol be hasi diszkomfort érzésről. Akármi is okozhatja a puffadást, a sport sosem ronthat az állapotunkon, és ha e mellé még probiotikumokat is szedünk, állapotunk gyorsan javulhat.

6. Szorulásunk van

Ha a széklet nem mozog és nem képes távozni belőlünk, szervezetünk több, ráadásul jóval bűzösebb gázt termel. Ez érthető is, hiszen a baktériumokban kifejezetten gazdag széklet a szervezetünkben rekedve tovább erjed. Ha szorulásunk van, igyunk sok vizet, mozogjunk és fogyasszunk sok rostos táplálékot.

7. A szervezetünk érzékenyebb a gázra

Egyes emberek szervezete kifejezetten érzékeny arra a mennyiségű gázra is, amit a normális működés során termelni. Attól, hogy nem aktívabb a bélrendszerük, a természetes folyamatok még irritálhatják őket jobban: emiatt pedig könnyen kialakulhat a puffadás és az emiatt bekövetkező kellemetlenségek, enyhe fájdalomérzet is. Ha ez így van, felmerülhet az irritábilis bél szindróma gyanúja is: ez esetben a legtanácsosabb kikérni orvosunk véleményét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.