A többek között gyomorfekélyt is okozó Heliobacter pylori baktérium (H. pylori) maradványait fedezték fel Észak-Amerikában talált múmiákban. Ez a felfedezés bizonyíthatja, hogy a H. pylori baktérium már Kolumbusz érkezése előtt is okozott fertőzéseket az őslakosság körében.
Dr. Yolanda Lopez-Vidal és kollegái a Mexikói Egyetemről két természetes úton mumifikálódott holttestet vizsgáltak-egy fiút és egy fiatal felnőtt férfit. A kutatók a testek gyomor, szájnyálkahártya és agyszövetéből vett minták segítségével próbálták igazolni a H. pylori jelenlétét. "A kutatási eredményeink egyértelműen bebizonyították, hogy még az Újvilág felfedezése előtt, 1350-ben is történtek H. pylori fertőzések, a mai Mexikó területén."
Bár korábbi kutatások is valószínűsítették, hogy a H. pylori előfordult ezen a területen, ez az első kézzel fogható bizonyíték a kórokozó jelenlétére. "A H. pylori fertőzés akkor jön létre, amikor a kórokozó elárasztja a gyomrot borító nyálkahártyát. Erre a nyálkahártya gyulladásos reakcióval válaszol - nyilatkozta Dr. Lopez-Vidal - Ez a gyulladásos reakció csak a H. pylori következtében jön létre, ezért biztosak lehetünk, hogy a múmiák gyomrát ez a baktérium támadta meg."
A gyomorfekélyek mellett a H. pylori okozhat gasztritiszt, nyombélgyulladást és rákot is. A kórokozó egy spirál alakú baktérium, amelyet fertőzött étel és víz útján lehet elkapni.
Animáció: HáziPatika.com