A Crohn-betegség alig ismert jelei

A gyakori hasmenés, a fogyás és a jobb oldali hasi fájdalom a Crohn-betegség legjellemzőbb tünetei. Azonban gyomor- és bélrendszeren kívüli panaszok is utalhatnak erre a problémára.

A Crohn-betegség a bélrendszer krónikus gyulladásos betegsége, amely elsősorban a vékonybél és vastagbél gyulladásával jár, de a tápcsatorna bármely szakaszát érintheti a szájtól a végbélig. A Crohn-betegség tüneteit és kezelési módjait dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa ismerteti.

Mi okozza a Crohn-betegséget?

Ez egy összetett etiológiájú megbetegedés, kialakulásának pontos oka nem ismert. Genetikai és immunológiai tényezők, környezeti faktorok, valamint bizonyos mikrobiológiai eltérések is szerepet játszanak a kialakulásában.

has, hasfájás, bélgyulladás, Crohn-betegség, anyagcsere, emésztőrendszer
Epe- vagy vesekő kialakulása is utalhat a Crohn-betegségre. Fotó: 123rf

Milyen tünetek jelezhetik?

A Crohn-betegség tünetei lehetnek enyhébbek vagy súlyosabbak. Kórlefolyása általában hullámzó: a nyugvó fázisok és a fellángolásokkal járó időszakok váltogathatják egymást.

A következő tünetek előfordulásakor érdemes elmenni egy orvosi kivizsgálásra: hasmenés; hasi fájdalom; leginkább jobb alhasi régióban; láz, hőemelkedés; fáradtság; fogyás; felszívódási zavar, illetve sipolyok és tályogok. A betegségre azonban a gyomor- és bélrendszeren kívüli tünetek is utalhatnak, így például: ízületi betegségek, szemgyulladás, bőrbetegségek, epe- és vesekövek, májbetegség.

A kivizsgálás menete

A vérvizsgálat és a hasi ultrahang mellett a pontos diagnózis felállításához endoszkópos és egyéb képalkotó vizsgálat elvégzése is szükséges. A vastagbéltükrözés során egy flexibilis eszközzel az egész vastagbél és a vékonybél utolsó szakaszának vizsgálata történik, szövettani mintavétellel. A CT vagy MR vizsgálaton a vékonybél kontrasztanyagos feltöltésével a betegség kiterjedése, a meglévő szűkületek és sipolyok diagnosztizálhatók.

A Chron-betegség kezelése

A Crohn-betegség egy krónikus, élethosszig tartó betegség, amely rendszeres gasztroenterológiai gondozást igényel. Elsősorban gyógyszeres kezelés és étrendi megfontolások szükségesek a gyulladás csökkentése és a tünetmentesség elérése érdekébe. Bizonyos esetekben viszont elkerülhetetlen a műtéti beavatkozás.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Tovább szakadozik, a legtöbb helyen csökken is a felhőzet, de maradnak felhős tájak. Az ország nagyobb részén csapadékmentes lesz az éjszaka. Párássá válik a levegő, foltokban köd képződhet. A nyugatias szelet helyenként élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul, de a Dunántúl szélcsendes, derült tájain gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra