Mi adja a széklet sötétebb színét?
A széklet alapvetően jellegzetes barna színnel szokott jelentkezni, amelyet az epefesték kölcsönöz neki. Olykor azonban előfordul, hogy sötétté válik, ennek oka pedig lehet egy egészen ártalmatlan, hétköznapi dolog, de akár valamilyen betegség is.
Az elváltozás forrása lehet például vörösbor, véres hurka, vagy éppen valamilyen sötét levű gyümölcs, mint a meggy és a feketeszeder fogyasztása. Ha az étrendünkben gyakrabban és nagyobb mennyiségben szerepel hús, az szintén sötétebb árnyalatot adhat. Bizonyos gyógyhatású készítmények ugyancsak felelőssé tehetők, tipikus példa erre a hasmenésre szedett aktív szén, akárcsak a vastartalmú gyógyszerek.
Mikor jelez bajt a széklet?
A felsoroltakon túl viszont akad egy olyan tényező is, amely már aggodalomra adhat okot. Fekete, úgynevezett szurokszékletet eredményez ugyanis, ha a bélsárba megemésztett vér kerül. Orvosi nyelven ezt hívjuk melénának. Ilyenkor a vér a nyelőcsőből, a gyomorból vagy a vékonybélből származik, kísérő tünetként pedig kávézacchoz hasonló hányás is jelentkezhet.
Orrvérzéstől a gyomorrákig
Ha felvetődik a gyanú, hogy a székletben vér van , mihamarabb tisztázni kell az eredetét. Ez lehet ugyanis egy egyszerű fogínyvérzés vagy orrvérzés, de például a nyelőcső-visszér sérülése is állhat mögötte. Az esetek 10-15 százalékában előfordulhat súlyos, bőségesebb vérzés, ami életveszélyes állapotot okoz, ha nem fedezik fel időben. Perforált gyomor- és nyombélfekély, de akár a gyomor daganatos megbetegedése miatt szintén kerülhet vér az ürülékbe.
A sötét szín eredetét mindenképpen tisztázni kell! Amennyiben a kiváltó tényező nem azonosítható be egyértelműen, valamint a fekete székletürítés nem csak átmeneti jelenség, mindenképpen orvosi kivizsgálást tesz indokolttá. A véres széklet minden esetben betegségtünet.