Az idegeskedéstől és stressztől kezdve a menstruáción át egészen a vakbélgyulladásig többféle tényező is állhat a görcsös fájdalmak mögött. A fájdalom erőssége, illetve időtartama sok esetben nincs összefüggésben a panaszok súlyosságával, így még a legenyhébb fájdalmat sem szabad figyelmen kívül hagyni. A következőben azt az öt leggyakoribb problémát vettük sorra, amely hasi görcsöt okozhat.
Menstruációs görcsök
A fájdalmas görcsökkel járó menstruáció gyakori probléma: minden negyedik nőt érinti. Az ilyenkor jelentkező fájdalom a méhben és a méh környéki szervekben jelentkező izom-összehúzódásokra vezethető vissza. Fontos azonban tudni, hogy a rendkívül fájdalmas havi vérzés endometriózisra is utalhat, amellyel mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni.
Emésztési panaszok
Fájdalmas hasi görcsöket, puffadást vagy akár hasmenést is eredményezhet, ha nem megfelelő, túl zsíros vagy vagyon fűszeres ételeket eszünk. Ezek a problémák általában relatív rövid ideig tartanak, ám ha a panaszok nagyon zavaróak, akkor vény nélküli szerekkel vagy akár házi praktikákkal is enyhíthetünk rajtuk.
Epebántalmak
Az epekő is okozhat görcsös fájdalmat, amelyet hányinger vagy hányás is kísérhet. Epekő kialakulása 40 év felett, különösen nőknél, nagyon gyakori, a betegség okai azonban nem teljesen tisztázottak. Kezelése csak műtét útján lehetséges, addig a tünetek enyhítéséhez szigorú diétára van szükség.
Vesegörcs
A vesegörcs, azaz a vesekő elmozdulása miatt érzékelhető fájdalom hirtelen érkezik és rendkívül intenzív. A görcs a vesék körül kezdődik, deréktájékon, és férfiaknál a herékbe, combra, a nőknél a nagyajkak és a hólyag felé sugárzik. Ilyenkor a beteg nagy fájdalmakat él át. Vesegörcs kezelésekor az esetek jelentős részében nem szükséges sebészi beavatkozás, egyszerűbb terápiákkal elő lehet segíteni a kő távozását vagy oldódását.
Irritábilis bélszindróma
Az irritábilis bél szindróma (IBS) a gyomor-bél rendszer funkcionális rendellenessége, amelyet hasi fájdalom, puffadás és a székürítés zavara (hasmenés, székrekedés vagy a kettő váltakozása) jellemez. Bár a betegség oka pontosan nem ismert, előfordulása meglehetősen gyakori: a magyar lakosság 20 százalékát érinti. Kezelése komplex folyamat, melynek során nemcsak a tünetek okának feltárásával, kezelésével kell foglalkozni, hanem a kiváltó okok csökkentése, megszüntetése és a lelki támogatás is igen komoly feladat.