A laktózérzékenyseg lehet átmeneti vagy tartós. A kettő közötti különbséget, valamint a kiváltó tényezőket dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa ismertette.
Mi a laktózérzékenység?
A tejcukor lebontását a vékonybélben termelődő laktáz enzim végzi. Ennek hiányában a szervezet képtelen megfelelően megemészteni a tejcukrot. A problémára a leggyakrabban hasi diszkomfort hívja fel a figyelmet, ami általában a tej elfogyasztása után egy-két órán belül jelentkezik. A panaszok súlyossága a szervezetben termelődő laktáz mennyiségétől függ: minél kevesebb az enzim, annál gyakrabban és erősebben jelentkeznek a tünetek.
Idősebbeknél gyakoribb
A tejcukorérzékenység legritkább formája egy olyan genetikai rendellenesség miatt alakul ki, amely esetén egyáltalán nem termelődik laktáz a vékonybélben. A tünetek ilyenkor már újszülöttkorban jelentkeznek. Az elsődleges laktózérzékenység ezzel szemben már felnőttkorban alakul ki, ugyanis az életkor előrehaladtával természetes módon is csökken a laktáz enzim termelődése a szervezetben. A probléma bárkinél megjelenhet, Magyarországon a felnőtt lakosság 20-30 százaléka tejcukorérzékeny.
Átmeneti laktózérzékenység
A fentiek mellett létezik a tejcukor-érzékenységnek egy harmadik formája is, méghozzá a másodlagos laktózérzékenység. Ez általában fertőzések - például akut bélfertőzések, bakteriális vagy vírusos hasmenések, valamint gyulladásos bélbetegségek - következtében alakul ki, de jelentkezhet antibiotikumos kezelések után is. Ilyen esetekben a laktózt tartalmazó termékeket csak az alapbetegség elmúlásáig kell elkerülni.
Diétával és enzimpótlással kezelhető
A tejcukor-érzékenység hidrogénkilégzéses teszttel igazolható. A probléma fennállása esetén laktózmentes diéta szükséges. A megfelelő étrend mellett a laktáz enzimet tabletta vagy cseppek segítségével pótolhatjuk.