A legtöbb embernek nemcsak az ürítési rutinja alakult már ki az évek során, hanem azt is meg tudjuk állapítani, hogy a székletünk a megszokott mennyiségű-e, esetleg kevesebb vagy több a megszokottnál. Ez utóbbi hátterében a Woman's Health által megkérdezett szakemberek szerint, többnyire olyan ártatlan dolgok állnak, mint például, hogy valami olyasmit ettünk, amire picit érzékenyebbek vagyunk - és emiatt esetleg második, harmadik körre is vissza kell mennünk a vécére -, vagy esetleg az, hogy elkezdtünk egészségesebben táplálkozni, és több rostot fogyasztottunk.
Érdemes továbbá visszagondolni, hogy mennyi kávét ittunk az elmúlt napokban, mennyire voltunk stresszesek, illetve mennyit sportoltunk - ezek is mind-mind befolyásolhatják a széklet mennyiségét. Ezeken túl a nőknél a menstruáció alatt is megfigyelhető a több, állagra többnyire hígabb széklet távozása - ennek többnyire hormonális okai vannak, és a szakemberek szerint teljesen normális jelenség.
Fertőzés is okozhatja
De állhat a háttérben bakteriális fertőzés is, ami járhat hasmenéssel vagy több széklettel. Ha nem kíséri magas láz és/vagy véres hasmenés, ne rohanjunk orvoshoz, valószínűleg házi gyógymódokkal , pihenéssel, szükség esetén vény nélküli szerek és probiotikum szedésével elmúlik.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Aki az utóbbi időben naponta három vagy annál több alkalommal ürít, és a széklet többnyire hígabb állagú, annak ajánlott rászánnia magát egy kivizsgálásra. Fontos megjegyezni, hogy a gyakori ürítés nem feltétlenül jelez betegséget, de jobb ebben a kérdésben mielőbb biztosat tudni. Az is igen lényeges, hogy milyen egyéb tünetek kísérik. Ha hasfájás, hasi görcsök jelentkeznek, az IBS -re utalhat, ha pedig a hasmenésen túl fogyás, fáradtság, vérszegénység, hasfájás is fellép, akkor cöliákia gyanúja is felmerülhet.
A több széklet mellett a súlycsökkenés és a fáradtság pajzsmirigy-túlműködést is jelezhet, ennek árulkodó tünete lehet a töredező haj, valamint az izzadás és a gyorsabb pulzus is. Gyulladásos bélbetegség ( IBD ) jele is lehet a megszokottnál több széklet, erre a rendellenességre utalhat a többi között a véres széklet, a fáradtság, az erős hasmenés és hasfájás is. A szakemberek azt tanácsolják, hogy ajánlott néhány napig figyelni a mennyiséget, és ha ismét normálisnak találjuk, akkor nem kell tovább aggódni.