A pajzsmirigy is okozhat szorulást

Az ismert tényezők mellett a szorulásnak más okai is lehetnek, ezeket listázzuk az alábbiakban.

Minden negyedik amerikainak vannak időről időre emésztési problémái, állítják a National Institutes of Health felmérései. Ezen problémák közül a szorulás a leggyakoribb, amelynek okai amúgy egészen prózaiak: nem iszunk eleget, nem fogyasztunk elég rostos táplálékot, nem edzünk eleget vagy éppenséggel nem akkor megyünk a vécére, amikor testünk jelez ezzel kapcsolatban. Ezek mellett azonban lehetnek a szorulásnak más okai is: ezeket listázzuk az alábbiakban.

1. Pajzsmirigy-alulműködés

Pajzsmirigyünk felelős anyagcserénk működéséért is, úgyhogy amikor kevésbé működik a pajzsmirigy, minden más is megsínyli ezt testünkben. Béljáratainkban is lelassulnak az izmok, így a széklet is sokkal lassabban halad át vastagbelünkön: minél tovább marad bent, annál több nedvesség távozik belőle, így sokkal nehezebben távozik szervezetünkből is.

Több dolog is okozhat szorulást, szorulás székrekedés anyagcsere rostdús táplálkozás hashajtó emésztés
Több dolog is okozhat szorulást

A pajzsmirigy-alulműködés sajnos az életkor múlásával egyre gyakoribb jelenség, jelenleg a Mayo Clinic felmérései szerint mintegy hárommillió amerikait érint. Szerencsére ezen állapotot könnyű diagnosztizálni és a megfelelő gyógyszerekkel tökéletesen kezelhető.

Tippek székrekedés ellen

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

2. Depresszió

Depressziós időszakokban nemcsak a testünk lassul le, hanem gyakorlatilag életmódot is váltunk: korántsem vagyunk annyira aktívak, akár még teljes napok is eltelhetnek úgy, hogy csak fekszünk ágyunkban. Ilyenkor több szénhidrátot is fogyasztunk és garantáltan eltérünk a kiegyensúlyozott, hagyományos étrendtől. Ha kevesebbet mozgunk és többet eszünk, ráadásul rostszegény ételeket, az sok gyomorproblémát okozhat: és szorulást, székrekedést is.

3. Gyógyszerek

Bizonyos gyógyszerek is szorulást okoznak . A lista tetején a fájdalomcsillapítók szerepelnek, mivel ezek teljes testünket lelassítják - vastagbelünkkel együtt. Az amerikai belgyógyászegylet egyes antidepresszánsokkal, kalciumot vagy alumíniumot tartalmazó savlekötőkkel, görcsoldókkal és epilepsziagyógyszerekkel, nyugtatókkal és kalciumcsatorna-blokkolókkal kapcsolatban is felhívja a figyelmet: ezen gyógyszerek szintén okozhatnak szorulásos problémákat.

Számos, előbb említett készítmény belezavar a paraszimpatikus idegrendszer működésébe, amely gyomrunkra vagy tüdőnkre is kihat. Ha úgy gondoljuk, szorulásunknak ez lehet az oka, beszéljünk orvosunkkal: kérjünk más hatóanyagú gyógyszert és/vagy hashajtót.

4. Étrend-kiegészítők

Az extra mennyiségben bevett kalciumról és vasról régóta tudjuk, hogy szorulást okoznak . Ezek hatására gyomrunk tartalma jobban összetapad. Viszont ha valamilyen problémánkra vasat kell étrend-kiegészítőként szednünk, ne aggódjunk: együnk több rostosat vagy szedjünk mellé egy fokozott hatású hashajtót.

5. Terhesség

A terhesség ideje alatt a progeszteron hormon ellazítja a gyomorban található izmok egy részét, így annak működése lassul. Emellett a belekre terhelődik a növekvő magzat súlya is - emiatt a széklet egy, a szokásosnál kisebb átmérőjű járaton halad át, lassabban.

6. Túl sok hashajtó

Semmi gond nincs azzal, ha néha-néha hashajtót veszünk be, de ha napi szinten szedjük, akkor az bizony szoruláshoz vezethet. Különösen problémásnak bizonyulhatnak azon gyógyszerek, amelyek a belek környékén található idegeket stimulálják.

Egy idő elteltével ugyanis izmaink elkezdenek hozzászokni ahhoz, hogy nem kell annyit működniük és meggyengülnek. Ilyenkor sokkal tanácsosabb beszélni orvosunkkal vagy gyógyszerészünkkel: kérjünk például olyan psyllium-tartalmú hashajtót, amely nem kavar be túlságosan testünk természetes folyamataiba: ezek hatására ugyanis vizesebb székletünk lesz, gyomrunkat pedig arra készteti a gyógyszer, hogy minden gyorsabban haladjon rajta keresztül.

A csokoládé is okozhat szorulást? szorulás székrekedés anyagcsere rostdús táplálkozás hashajtó emésztés
A csokoládé is okozhat szorulást?

7. IBS

A gyomorproblémákat vizsgáló National Digestive Diseases Information Clearinghouse szerint az amerikai felnőttek egyötödénél diagnosztizálható az IBS, azaz az irritábilis bélszindróma . A vastagbél görcsei hatására az emésztőrendszeren is lassabban halad át az étel, ez pedig szoruláshoz vezethet - ami felváltva váltakozhat hasmenéssel és alhasi fájdalmakkal, valamit görcsökkel is. Az enyhébb IBS-problémákat életmód- és étrendbeli változtatásokkal könnyedén orvosolhatjuk, súlyosabb problémákra orvosunk fog gyógyszert felírni nekünk.

8. Csokoládé

Az étcsokoládét sokan kedvelik magas antioxidáns-tartalma miatt is, az IBS-es páciensek viszont jobban teszik, ha távol tartják magukat tőle. A European Journal of Gastroenterology and Hepatology szakfolyóirat egyik tanulmánya szerint ugyanis az irritábilis bélszindrómában szenvedőknek vannak olyan ételei, amelyek hatására megindulnak náluk az alhasi fájdalmak, illetve gyorsan kialakul a székrekedés is: ilyen például az étcsokoládé. Ha úgy tűnik, hogy emiatt is lehetnek panaszaink, inkább ne fogyasszuk egy ideig.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.