Fontos persze leszögezni, hogy bár az esetek túlnyomó többségében a nem megfelelő táplálkozás idézi elő a kényelmetlen állapotot, ugyanakkor bizonyos betegségek is állhatnak a háttérben. E téren említhető egyebek mellett a laktóz-intolerancia és a lisztérzékenység, valamint a hasnyálmirigy elégtelen működése is. A magyar lakosság mintegy 15-20 százalékánál előforduló irritábilis bélszindróma (IBS) ugyancsak felelős lehet a puffadás kialakulásáért.
Szerencsésebb helyzet tehát, amikor csak az étkezési szokásainkra kell egy kis figyelmet fordítanunk, ilyenkor ugyanis egyszerű trükkökkel is elérhetjük a kívánt hatást.
Karfiolt csak főzve
Bizonyos élelmiszerek nagyobb valószínűséggel okoznak puffadást, így ezeknek a fogyasztását olykor érdemes kicsit visszafognunk. A hüvelyesek például, mint a bab, a lencse és a szója a vékonybél számára lebonthatatlan szénhidrátokat és rostokat tartalmaznak, így ezek feldolgozása a vastagbél baktériumaira marad, ami viszont gázképződéssel jár.
Hasonló a helyzet a keresztesvirágú zöldségek esetében is. Többek között a brokkoli, a karfiol, a kelbimbó és a káposzta egyaránt tartalmaz raffinózt , egy olyan cukorfélét, amelyet csak a vastagbélben tud lebontani szervezetünk. Bár magas rosttartalmuk miatt ezek az élelmiszerek kifejezetten kívánatosak az emésztésünk szempontjából, a puffadás elkerülése végett javasolt a főzve, párolva történő tálalásuk a nyers forma helyett.
A tej és tejtermékek nemcsak a laktózérzékenyeknél okozhatnak puffadást, bár kétségtelen, hogy ők a leginkább veszélyeztetettek e szempontból. Mindemellett egyes felmérések szerint az emberiség több mint fele csak korlátozott mértékben képes a laktóz megemésztésére. A probléma enyhítésében segíthet, ha rendszeresen fogyasztunk valamilyen probiotikumot.
Víz és mozgás
Kifejezetten fontos a megfelelő folyadékpótlás . Napi két liter vízre legalább szüksége van szervezetünknek: a normális emésztéshez elengedhetetlen, hogy kellően hidratáltak legyünk. Citrom, uborka és gyömbér szintén kerülhet a pohárba, ezek ugyanis mind-mind jótékony hatásúak. Kerüljük viszont a mesterséges édesítőszereket, amelyek megterhelik gyomrunkat! Nem célszerű tehát diétás üdítőitalokat kortyolgatni, ha gyakran szenvedünk a puffadástól.
Természetesen a rendszeres testmozgás e téren is rendkívül hasznos, hiszen gyorsítja, serkenti az emésztést. Néhány perc séta a szabad levegőn már sokat jelent.