A széklet színének megváltozása esetén hajlamosak vagyunk azonnal valami komoly problémára gondolni. Pedig előfordulhat, hogy egy gyerek széklete például a cukormázhoz használt ételszínezékek miatt változik zöldre . "Ezt én szülinapi torta szindrómának hívom" – fogalmazott Dr. Niket Sonpal gasztroenterológus. A szakember szerint továbbá kék és lila ételek – például bogyós gyümölcsök – fogyasztása után is lehet zöld a széklet. A magyarázat egyszerű: ha a kék szín az epe sárga színével keveredik, akkor zöld lesz a végeredmény. Ezen kívül azonban még számos oka lehet a széklet színváltozásának.
Epehólyag eltávolítása
Az epehólyag eltávolítása után is zöld lehet a székletünk. A hólyag hiányában ugyanis az epének nincs "tárolóhelye", így folyamatosan ürülnie kell a szervezetből. Ezáltal székletünk színe zöldre vált. A belek azonban egy idő után hozzászoknak az epe megnövekedett mennyiségéhez, javul annak felszívódása és a helyzet megoldódik. Ha a széklet színe 8-10 hét után sem normalizálódik, ajánlott felkeresni egy orvost.
Fertőzések, vírusok
A szalmonella-, E. coli- vagy clostridium difficile-fertőzés, illetve számos vírus vagy élősködő okozhat hasmenést és fokozott bélmozgást. A gyors mozgás miatt pedig a széklet nem barnul be – magyarázta a gasztorneterológus. Aki ilyen problémára gyanakszik, mielőtt keresse fel háziorvosát.
Antibiotikumok
Antibiotikumos kezelés is könnyen állhat a zöld széklet hátterében, a gyógyszer ugyanis számos hasznos baktériumot is elpusztít az ártalmas baktériumok mellett. Ennek következtében ideiglenesen zöldre változhat a széklet színe. Ez probiotikumokkal kiküszöbölhető.
Fogamzásgátló injekció
"Néhány páciensemnél fogamzásgátló injekció okozott zöld székletet, általában az első néhány dózis után. Nem tudjuk, ez miért történt. Véleményem szerint az lehet az oka, hogy az injekció az epetermelést is stimulálja, de erre nincs bizonyíték. A dolog viszont rövid időn belül magától rendeződött" – magyarázta a szakember.
Forrás: prevention.com