A gyomorégést és a visszaáramló gyomorsav okozta panaszokat hajlamosak vagyunk elbagatellizálni, illetve egy-egy savlekötő, esetleg házi praktikák segítségével enyhíteni a kellemetlen tüneteket, melyeket legtöbbször a stresszes és helytelen életmód következményeként tudunk be. A gyomortartalom nyelőcsőbe való gyakori visszaáramlása azonban közel sem ártatlan jelenség: a nyelőcső nyálkahártyáját a visszajutó - gyomorsavakkal és emésztőnedvekkel elkeveredett - gyomor- és nyombéltartalom irritálja, annak belső falát kimarja, és a gyomorégés állandósul. Ha a gyomorsav visszaáramlása már panaszokat okoz, akkor már gastroesophagealis reflux betegségről (GERD), röviden refluxról (visszafolyás) beszélünk. A betegség hazánkban is sokakat érint, becslések szerint minden második, harmadik felnőtt él együtt vele, sokszor anélkül, hogy orvoshoz fordulna.
Amikor visszafelé áramlik...
Normál esetben a lenyelt táplálék a szájon át a nyelőcsőbe kerül, majd a nyelőcső alsó szakaszán található speciális záróizmon (LES) keresztül a gyomorba. Ez az izom alaphelyzetben mindig zárva van, és csak akkor nyílik meg, ha a gyomorba étel érkezik, majd bezáródik. A LES nagyon érzékeny rostokból áll, és különböző hatásokra (idegi, hormonális, gyógyszeres) is érzékenyen reagál, így a fentiek okán előfordulhat, hogy tartósabban nyitva marad. A gyomortartalom ilyenkor akadály nélkül vissza tud jutni a nyelőcsőbe, felkúszva akár egészen a garatig.
A reflux tünetei
Refluxot kiváltó okok
Nagyobb esélye van a betegségre azoknak, akik túlsúllyal küzdenek, dohányoznak, vagy túl sok kávét, teát fogyasztanak. A stressz is nagy kockázati tényezőnek számít, csak úgy, mint az egészségtelen és a rendszertelen étkezések. Bármilyen fizikai hatás - ami nyomást gyakorol a hasfalra -, szintén megnyitja a gyomortartalom útját a nyelőcső felé. Kifejezetten hajlamosít például a refluxra a terhesség, de a szoros ruházat, egy-egy tüsszentés is ugyanúgy előhozhatja a tüneteket.
A savas reflux hosszú távon súlyos szövődményekhez vezethet, például vérzésekhez, fekélyekhez, nyelőcsőszűkülethez , rákos megbetegedéshez. Minél tovább halogatjuk a kivizsgálást, annál nagyobb az esély arra, hogy a tünetek még riasztóbb formában jelentkeznek: a nyelés közben tapasztalt nehézségekkel, véres hányással, fekete széklet ürítésével és a hirtelen fogyással járó stádiumot így jobb elkerülni, és az enyhébb tünetek észlelésekor azonnal felkeresni háziorvosunkat! Habár ez az emésztőrendszeri megbetegedés sokszor akár életmódváltással is kezelhető, az alapos kivizsgálás után az orvos gyógyszeres kezelést (savlekötők, H2 receptor blokkolók, protonpumpa gátlók, prokinetikus gyógyszerek) is előírhat. Ezek célja, hogy a tünetek megszűnjenek, eltűnjön a gyulladás, és így a későbbi szövődményektől se kelljen tartani.