A BCAA az egyik legfontosabb aminosavkombináció az izom építésében és a lebomlás megakadályozásában. Három aminosavat foglal magában: izoleucint, leucint és valint. Izomszövet -állományunk aminosavtartalmának több mint harmadát ez a három aminosav teszi ki. Ám amellett, hogy a fehérjék építőkövei, jelentős antikatabolikus (izomlebomlást akadályozó) és anabolikus (izomnövelést elősegítő) hatásuk van.
A BCAA aminosavak segítenek fenntartani az energiatermelés folyamatát. Mivel nem a májban bomlanak le, az aktív izmok nemcsak építő-, hanem üzemanyagként is képesek őket felhasználni, amikor a glikogénraktárak már kiürültek. A BCAA csökkenti az intenzív fizikai és mentális megterhelések eredményeként jelentkező fehérjelebomlást .
Bár a legtöbb aminosav főként az olyan biológiailag aktív molekulák, mint a hormonok , enzimek felépítéséhez szükségesek a szervezet számára, a BCAA-k nagyrészt a testszövetek - az izomzat és a szervek - felépítéséhez nélkülözhetetlenek. Erősítik a szervezetben az úgynevezett inzulogénhatást, azaz az építőanyagok behatolását a sejtekbe - függetlenül a szervezetben lévő szénhidrátok mennyiségétől. Javítják a leginkább anabolikus hormon, az inzulin előállításának folyamatát. Amellett, hogy a BCAA szabályozza a vércukorszintet, segíti a bőr, csont- és izomszövet újraépítését is. Serkenti ugyanis a fehérjeszintézist a szabályozó mTOR aktivizálása révén. Az izoleucin, leucin és valin felerősítik egymás hatásait, mindazonáltal a felszívódás szempontjából fontos a szükséges 1:2:1 arány megtartása.
Az izoleucin részt vesz a vér festékanyagának termelődésében, elősegíti a bőr, az izomszövetek és a csontok regenerálódását, és fokozza a növekedési hormon kibocsátást. Hozzájárul a vércukorszint szabályozásához, így stabilizálja az energiaszintet. Javítja az éberséget. Forrásai között van a tengeri alga, a hal, a sajt, a csirke, a pulyka, a bárány, a tojás, a szójafehérje. A leucin mindezeken felül befolyással van a leptin termelődésére is. Ezt a hormont a zsírsejtek termelik, elsődleges az anyagcsere, az étvágy- és testsúly szabályozásához, a zsírraktárak és az éhségérzet kialakulásának fő tényezője. Hozzájárul a tesztoszteron szinten tartásához, és növeli az izmok által felhasználható energiamennyiséget. Fokozza a zsírsejtek csökkenését, a zsírfelhalmozást. Úgy szabályozza az inzulinszintet, hogy nincs rá hatással a vércukorszint. Gazdag leucinforrás a tejsavó és a tojásfehérje, a barna rizs, a babok, a diók, a szójaliszt és a teljes gabona. Mindazonáltal minden fehérjetartalmú étel tartalmaz bizonyos mennyiségű leucint.
A valin nevét a macskagyökérről kapta, az izomszövetek energiatermelésében van fontos szerepe. Hatékony a májkárosodás ellen, csökkenti az izomsorvadást. Hiányában károsodik az izomműködés. Nyugtató hatású, fontos szerepet tölt be az immunrendszer működésében, a szervezet víz és nitrogén egyensúlyának fenntartásában. A valin többek között megtalálható a túróban, sajtokban, halakban, szárnyasokban, a földimogyoróban, a szezámmagban, a gombában és a lencsében.
A BCAA aminosavak rengeteg további előnnyel járnak, jó hatással vannak a szív-és érrendszerre, az immunrendszer működésére, fontosak a rákmegelőzésben, a májzsugor , az izomsorvadás, az ALS, a krónikus fáradtság ellen, de mentális hatásuk sem elhanyagolható.