Ég, nyom, fáj
Sokan tapasztalhattuk már: a gyomorégés a szegycsont mögött , a mellkas középvonalában jelentkező meleg, égő érzés, amely a gyomorszájtól a garat felé terjedhet. Nemegyszer a nyak, az áll, a lapockák és a karok felé is kisugározhat, fájdalomra is átválthat. Ilyenkor nehéz elkülöníteni a szívkoszorúerek keringési zavara által okozott mellkasi fájdalomtól. Általában étkezés után, vízszintesen fekvő helyzetben, vagy a hasi nyomás fokozódásakor (hajlás, emelés) jelentkezik.
A gyomorsav túltengése miatti gyomorégés jól ismert kellemetlenség: a felnőttek majdnem felének, 44 százalékának havonta legalább egyszer, egyötödének hetente, körülbelül tizedének pedig naponta van gyomorégéses panasza. Az enyhe vagy csak időnként jelentkező panaszokkal a legtöbben nem is fordulnak orvoshoz, hanem csak saját magukat igyekeznek gyógykezelni és csak súlyosabb esetben keresik fel ezzel a panasszal a háziorvosukat. Ugyanakkor tény, hogy ez a tünet jelentősen rontja az érintettek életminőségét.
A hiba az életmódban keresendő
A savtúltengés leggyakoribb okai a stressz, a nem megfelelő életmód és étrend. Ezek ugyanis megzavarhatják a szervezet sav-lúg egyensúlyát és a savak túlsúlyba kerülnek. Ilyenkor a gyomornedv a normálisnál több savat tartalmaz. A tüneteket súlyosbítja, ha a gyomor a túl sok étel vagy alkohol (különösen a tömény italok) fogyasztása következtében fokozott működésre kényszerül.
Általában az alkohol, a kávé, a telített zsírokban gazdag, nehezen emészthető ételek és a dohányzás a felelős azért, hogy az emésztőrendszer már nem képes a saját maga által termelt gyomornedvet egyensúlyban tartani.
Tűzoltás
A gyomorégés okozta rossz érzést, fájdalmat legtöbben valamelyik, gyógyszertárakban vény nélkül kapható savközömbösítő szer bevételével enyhítik. Jó tudni azonban, hogy néhány egyszerű elővigyázatossági szabály betartásával elkerülhetőek ezek a tünetek, illetve házilagos módon, otthon is rendelkezésre álló eszközökkel is sikerrel befolyásolhatók.
Kerülendő ételek, italok
Tanácsos kerülni a gyomorégést kiváltó dolgokat, így például a zsíros, a savanyú, fűszeres vagy túl forró ételeket, illetve az élvezeti szerek közül az alkohol, a kóla, a csokoládé, a valódi és a koffeinmentes kávé fogyasztását és a dohányzást is. Ugyanígy a túl sok hús, az olajos hal, a tojás, a finomított gabonafélékből készült péksütemények is növelik a gyomorsav termelődését. Általában érdemesebb, amennyire lehet, visszatérni az élelmiszerek eredeti formájához, hiszen a túlságosan feldolgozott, sokféle kezelésen, dúsításon, tartósításon stb. átesett ételek, az azokban lévő élelmiszeradalékok savasító hatásúak.
Tartózkodni kell a gyomornyálkahártyát izgató hatású fűszerektől. Kerülendők a sok pörzsanyagot tartalmazó sült, füstölt vagy pácolt húsok. Helyettük növeljük az ún. savcsökkentő ételek mennyiségét: ilyenek a tej, a sovány krémsajt, a lágytojás, a keksz, a burgonya (nyers levét is ajánlják!), a dió, a mogyoró. Kávé és fekete tea helyett érdemesebb áttérni a borsmenta-, hárs-, vagy kamillateára. Zöldség- és cukrozatlan gyümölcslevek fogyasztása, heti egy "gyümölcsnap" segíti a szervezet sav-lúg egyensúlyának visszaállítását.
Jó tanácsok
Nemcsak az befolyásolja a gyomorégés jelentkezését, hogy mit eszünk, hanem az is, hogy hogyan! Egyik megszívlelendő tanács szerint a gyomorégésre hajlamos ember jobban teszi, ha gyakrabban, kevesebbet eszik, akár naponta 6-7 alkalomra elosztva a szokott mennyiséget. Lefekvés előtt legalább két órával már ne egyen.
Az ételeket alaposan rágja meg, hogy könnyebben emészthető legyen a táplálék, és jobban elkeveredjen a nyállal. A rágógumi is jó szolgálatot tehet, hiszen a (lúgos) nyál képződése is enyhít a savtúltengésen. Tej, termékek, egy pohár víz is enyhíti az evés után közvetlenül jelentkező gyomorégést, de akár szokássá is válhat, hogy minden ebédet egy pohár kamillateával fejez be. Az éjszakai gyomorégés ellen az alváshoz érdemes az ágy feji részét körülbelül tíz centivel megemelni, ez is enyhít a panaszokon.
A legismertebb kamillán kívül savközömbösítő gyógynövények még a bojtorjángyökér, a pitypanggyökér, a cikória, az angelika, az ezerjófű, a fekete üröm, a kakukkfű és az ibolyalevél. A gyomorégés általánosan alkalmazott házi ellenszere egy kiskanálnyi szódabikarbóna bevétele, amely savközömbösítőként hamar megkönnyebbülést hoz. Franciska von Au nagyanyáink házi praktikái közül megemlíti a fehér agyag (Bolus alba), illetve a hársfaszén (orvosi szén) jótékony hatását: egy-egy teáskanálnyit kell ezekből alkalmazni.