A digesztív szó jelentése emésztéssel, emésztőrendszerrel kapcsolatos, a digesztív italokat pedig - élvezeti értékén túl - az emésztés elősegítésére szokták fogyasztani. A digesztív italok lehetnek édes vagy száraz italok, bor, pálinka, likőrök (pl. ánizsos, borókás, mentolos, stb.), gyomorkeserűk , de akár koktélok is. Franciaországban például pezsgőt fogyasztanak az étkezések végén. Fontos, hogy ezek az italok rendelkezzenek alkoholtartalommal, hiszen épp az alkohol az, mely stimulálja a gyomorban az emésztést elősegítő enzimet, valamint a hasnyálmirigy és az epehólyag működését.
Élvezzük minden cseppjét
Minthogy az elfogyasztott étel és ital nagyban befolyásolja szervezetünk egészséges működését, így a digesztív italok esetében sem a mennyiség, hanem a minőség a fontos. Akár egy korty elfogyasztása is elegendő, hogy emésztésünk könnyebbé váljon. A digesztív italok mellé kísérő italt már ne fogyasszunk, és szépen lassan, minden ízét megkóstolva és szánkban megforgatva nyeljük le. Így minden cseppjét élvezni fogjuk, és emésztésünk is megfelelően elindul. Fontos arra is figyelnünk, hogy ne jéghidegen, hanem szobahőmérsékleten igyuk meg, finom ízük és kedvező egészségügyi hatásuk is így a legtökéletesebb.
Otthoni elkészítése
Emésztésünket gyógynövényekkel is segíteni tudjuk. Kiváló erre a kömény, az édeskömény , a citromfű, a lestyán, a ginszeng, a gyömbér, a borsmenta és a csillagánizs is. Ha ezeket az ételhez adjuk, külön digesztívre már nincs is szükség. De akár saját magunk is készíthetünk italokat. Semmi más dolgunk nincs, mint egy választott, főként nem ízesített ital üvegébe adagoljuk bele a gyógynövényt vagy fűszert, és hagyjuk egy jó ideig állni benne, hogy az alkohol átvegye azok aromáját. A legkellemesebb íze az ánizsnak, a citromfűnek, a gyömbérnek és a mentának van.
Nem helyettesítik a helyes táplálkozást
Bár a digesztívek rendszeres fogyasztása kívánatos dolog, nem jelenti azt, hogy innentől kezdve bármit, bármilyen mennyiségben fogyaszthatunk. Ha túl nagy mennyiségeket, valamint túl sok zsíros és fűszeres ételt eszünk, azok továbbra is megterhelik szervezetünket, és még a digesztívek mellett is nehéz feldolgozásuk. Igyekezzünk természetes, szezonális alapanyagokat használni, és rostban gazdag ételeket, gabonákat, zöldségeket fogyasztani, melyek eleve segítik az emésztést , arról nem is beszélve, hogy hosszú távon egészségünket is szolgálják.