Emésztési problémák: a legnagyobb tévhitek

Az emésztőrendszerünk rendkívül összetett gépezet, melynek "hibája" az egész szervezetünkre, sőt a kognitív képességeinkre és a hangulatunkra is. Ennek ellenére, még mindig sok a tévhit és a félreértés ezekkel a betegségekkel kapcsolatban.

A gyomorfekély okozója a nem a túl sok fűszeres étel és a stressz. A gyomorfekélyt sokan még mindig az üzletemberek és menedzserek betegségnek tartják, pedig bárkit érinthet. A gyomorfekélyt nem bizonyos ételek, a felfokozott ritmusú életmód okozza, hanem vagy egy bakteriális fertőzés, vagy pedig bizonyos gyógyszerek túlzásba vitt használata. Az előbbit, a Helicobacter pylori-fertőzést antibiotikumokkal jól lehet kezelni, amennyiben pedig a gyógyszerek (elsősorban a nemsztreoid gyulladáscsökkentők, például az ibuprofen, a naproxen vagy az acetil-szalicilsav) felelősek a kellemetlen tünetekért, akkor a gyógyszerszedés leállítása, illetve a savcsökkentők szedése enyhítheti a gyomorfekélyt.

A gyomorégéssel kapcsolatban is nagyon sok olyan tanácsot olvashatunk, hallhatunk, melyek hosszú távon többet ártanak, mint használnak. Az egyik ilyen elterjedt tévhit szerint egy-egy szál cigarettával gyorsan enyhíthetjük a gyomorégés kellemetlen tüneteit, valójában azonban ennek éppen az ellenkezője igaz. A cigarettában található vegyületek ugyanis gyengítik a nyelőcső és a gyomor közötti záróizmot, így a gyomorsav és a gyomortartalom könnyebben visszacsoroghat a nyelőcsőbe, és ott fájdalmakat okozhat. A dohányzás ráadásul a nyelőcső gyulladását is okozhatja.

Népbetegség lett a bélbetegség A székrekedésről is sok tévhit él az emberekben, például az, hogy csak az tekinthető normálisnak, ha valakinek naponta van széklete. Azonban az egészséges székletürítés egyénenként eltérő lehet, van, akinek naponta háromszor van széklete, mások viszont csak háromnaponta egyszer mennek vécére - mindkettő megfelelőnek tekinthető. A székrekedéssel kapcsolatban inkább azt érdemes figyelni, hogy a saját "ritmusunktól" eltértünk-e. A székrekedés és a hasmenés váltakozása emellett egy súlyos betegségre, az irritábilis bél szindrómára is utalhat.

Az állandó gyomorfájdalom komoly emésztési gondokra is utalhat

Az állandó gyomorfájdalom komoly emésztési gondokra is utalhat A különböző gyulladásos bélbetegségekről is sok tévhit kering, ezek közül az egyik az, hogy ezek a betegségek pusztán a lelki egyensúlyunktól függnek, és valójában a stressz és a pszichológiai problémák felelősek a kialakulásukért. Ez azonban csak részben igaz, a stressz, a szorongás és a lelki bajok ugyanis felerősíthetik a tüneteket és a betegség fellángolását okozhatják. Azonban a gyulladásos bélbetegségek kialakulásának okát a szakembereknek még nem sikerült megfejteni, de valószínű, hogy valamilyen fertőzés is szerepet játszik ebben.

A cirrózist , vagyis a máj hegesedését az alkoholizmussal szokták összefüggésbe hozni, azonban nemcsak a túlzott alkoholfogyasztás okozhatja ezt. Egyéb májbetegségek is okozhatják a cirrózist, például a krónikus hepatitisz B és C, a máj elzsírosodása, az epevezető sérülése vagy betegsége.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Északnyugat felől lassan tovább növekszik, vastagszik a felhőzet, hajnaltájt már csak a keleti területeken lehet kevés a felhő. Kisebb eső, zápor helyenként fordulhat elő a Dunántúlon. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +7 fok között valószínű, de a hidegre hajlamos, kevésbé felhős helyeken, kiemelten a Nyírségben gyenge fagy is lehet. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra