Ettől függ a szellentés szaga

Profán dolog, ezért nem is beszélünk róla a mindennapokban, de bizonyára sokakat foglalkoztat, hogy olykor miért elviselhetetlenül büdös a szellentés, miközben máskor szinte nincs is szaga. Mutatjuk a választ.

A szellentés szaga nagyban függ mind az étkezésünktől, mind emésztőrendszerünk aktuális állapotától – írja Clare Collins, a Newcastle-i Egyetem táplálkozástudományi szakértője a The Conversation oldalán megjelent cikkében. Hasmenéssel járó gyomor-bél hurut esetén az emésztetlen táplálék és a kórokozók felelősek a kellemetlen szagokért. Ugyanakkor egészségesen is hol jobban, hol kevésbé bűzösek lehetnek a kijutó bélgázok.

bűz, szag, befogott orr, fiatal nő
A szellentés bűzös szagát az abban elegyedő egyik gáz okozza. Fotó: Getty Images

Ezek a gázok az elfogyasztott étel emésztése során termelődnek annak lebomlása során. Legtöbbjük teljesen szagtalan, mint például a szén-dioxid, a nitrogén, a hidrogén és a metán. Amennyiben ezek dominálnak, a szellentés teljesen észrevétlen maradhat. Egészen más azonban a helyzet, ha hidrogén-szulfid is nagyobb mennyiségben elegyedik benne, amely egy záptojás szagú gáz – már csak azért is, mert a záptojásokban is jelen van. Emiatt fordulhat elő tehát, ha egy-egy alkalommal muszáj azonnal ablakot nyitni, amikor könnyít magán az ember.

Étrendünk nagyon meghatározó ebből a szempontból. Minél több kén van ugyanis a tányérunkra kerülő ételben, annál több hidrogén-szulfid termelődik a bélrendszerünkben. Különösen gazdag kénben néhány olyan zöldségféle, mint például a brokkoli, a kelbimbó, a karfiol, a káposzta, a kelkáposzta és a fehérrépa. A húsokban szintén előfordul ez a kémiai elem, ráadásul, ha egyszerre egy jó nagy szelet sültet falunk be, azzal emésztésünk is nehezebben boldogul. Az emésztési folyamat során a gyomorból előbb a vékony-, majd a vastagbélbe jut a táplálék. Ott aztán a kéntartalmát a bélflóra baktériumai kezdik lebontani, hidrogén-szulfidot előállítva. Ha pedig ugye az nagy mennyiségben felszaporodik, a szellentés is igen bűzössé válik tőle.

Hogyan árulkodhat a szellentés egészségünkről?

Miért érződik néha melegnek?

Cikkében Collins arra a kérdésre is választ ad, hogy időnként miért érződik szokatlanul melegnek a szellentés. Szerinte ebben egyrészt közrejátszhat a testünk belső hőmérséklete és a külső környezeti hőmérséklet közötti különbség, főként, ha hidegben tartózkodunk. Szervezetünk ugyanis állandó 37 fok körüli belső hőmérsékletet igyekszik fenntartani, amelyet természetesen a bélrendszerünkben termelődő gázok is átvesznek. A végbélnyílás körüli bőrfelület viszont hűvösebb lehet, így a kiáramló szellentést is melegnek érzékeljük itt.

Egy másik lehetséges magyarázat nem is annyira a hőmérséklettel áll összefüggésben, mint inkább egyfajta égő érzéssel. Ezt a csípős ételek, pontosabban a csípősséget adó kapszaicin okozza. A kapszaicin – mennyiségétől függően – már evés közben is égetheti a szánkat, ha pedig egy igazán erős ételt fogyasztottunk el, akkor egy része a vastagbélen is átjuthat. A mellékhelyiségben aztán pontosan ugyanazon az elven vált ki égő érzést az alfelünknél, mint ahogyan a szánkat is csípte előzőleg.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.