Ez okozhatja a híg, vizes hasmenést

A hasmenés legszélsőségesebb formája a teljesen folyós, szilárd részeket egyáltalán nem tartalmazó széklet. Mutatjuk, mi állhat ennek hátterében.

Mielőtt részleteznénk a kiváltó okokat, érdemes röviden kitérni arra, hogy pontosan hogyan is alakul ki a hasmenés. Mint azt dr. Hannibal Person gasztroenterológus, hepatológus szakorvos írja a The Conversation oldalán, minden táplálékot, amelyet elfogyasztunk, emésztőrendszerünk apró elemekre bont le, hogy így hasznosítani tudja belőle az értékes tápanyagokat. Az emésztés valójában már a szájüregben megkezdődik a nyálban lévő lebontó enzimek és eleve az étel megrágása révén, az igazán érdekes folyamatok azonban a vékonybélben történnek. Ide a gyomorból még folyékony állagban érkezik a táplálék, és a vékonybél falán keresztül szívódnak fel belőle a szervezet számára hasznos összetevők. Amint aztán a bélsár átkerül a vastagbélbe, ott lassanként felszívódik a víztartalma, így aztán székletürítéskor már kellően szilárd végtermék távozik a vécécsészébe.

hasfájás, hasmenés, fiatal nő a kanapén
Akut hasmenés legtöbbször fertőzés következtében alakul ki. Fotó: Getty Images

Mi okozza a híg hasmenést?

Valójában létezik egy osztályozási rendszer, a Bristol-skála, amely megjelenése alapján kategorizálja a székletet. A spektrum egyik végén a tömör, kemény, nehezen ürülő, bogyószerű széklet található, amely a székrekedés szélsőséges megjelenési formája. A másik végén pedig a teljesen híg széklet áll, amely hasmenés nyomán ürül a szervezetből. Utóbbi Person doktor cikke szerint abból ered, hogy a belek valamilyen okból kifolyólag nem tudják megfelelően ellátni a feladatukat, ezért nem szívódik fel a széklet folyadéktartalmának nagy része, mielőtt elérné a végbelet. Általában akut emésztőrendszeri fertőzések váltják ki a panaszt, így vírusok, baktériumok vagy akár paraziták. Vannak kórokozók, amelyek a beleket irritálva gátolják a vízfelszívódást, míg mások olyan vegyületeket termelnek, amelyek további folyadékkibocsátásra sarkallják a bélrendszert, még vizesebbé téve a bélsarat.

A Clevelandi Klinika leírása rámutat, felnőtteknél leggyakrabban norovírus, gyermekeknél rotavírus vált ki akut hasmenést. Ezenkívül sok esetben ételfertőzések- és mérgezések következménye a probléma, különösen a nyári időszakban. A fertőzéseken túl heveny hasmenést okozhatnak mellékhatásként egyes gyógyszerek, például antibiotikumok, magnéziumtartalmú gyomorsavlekötők, illetve onkológiai szerek. Továbbá a hashajtók túlhasználata is kellemetlen panaszokhoz vezethet. Szintén hasmenést okozhatnak táplálékintoleranciák: például vannak, akik nehezen emésztik meg a gyümölcscukrot vagy a glutént.

Így kezeld a hasmenést

A hasmenés legnagyobb veszélye, hogy általa rengeteg vizet veszít a szervezet. Éppen ezért, noha a panaszok jellemzően néhány nap alatt maguktól rendeződnek, nagyon fontos ebben az időszakban kellő figyelmet fordítani a folyadékpótlásra – apránként, gyakori kortyokban. A tiszta csapvíz mellett jó választást jelentenek a vízzel hígított, nem rostos gyümölcslevek, levesek, sportitalok. Kerülni kell viszont a koffeint, mert az súlyosbíthatja a tüneteket. Hasonlóképpen kerülni kell a szénsavas üdítőitalokat és a puffasztó ételeket – káposztát, hüvelyeseket. Szintén nem javasolt a tejfogyasztás ebben a pár napban, ahogy a megterhelő, zsíros, fűszeres ételek sem tesznek jót. Helyette inkább olyan élelmiszereket válasszunk, amelyek székletfogó hatással bírnak. Jó kiindulópont lehet az úgynevezett BRAT diéta: a betűszó a banán, a rizs, az almalé és a toastkenyér kezdőbetűiből áll össze. Ugyancsak hasznos lehet a burgonya és a sovány húsok. Habár a patikákban számos gyógyszer elérhető vény nélkül a hasmenés enyhítésére, fertőzéses eredetű panaszok esetén ezek alkalmazása nem javasolt.

Ami pedig a megelőzést illeti, nagyon fontos a mindennapokban törekedni a jó személyes higiéniára és az élelmiszerek biztonságos tárolására, felhasználására. Fél évnél fiatalabb gyermekek esetében pedig érdemes megfontolni a rotavírus elleni védőoltás beadatását.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +15 °C
Minimum: +10 °C

Nagyrészt erősen felhős, borult idő várható. A csapadékzóna egyre jobban hazánk északkeleti, keleti tájaira szorul, ahol egy-egy zivatar is kialakulhat. Az északnyugati szelet a Dunántúlon erős, az Észak-Dunántúlon viharos, sőt helyenként erősen viharos lökések kísérik, míg az ország keleti felén a délire, délkeletire forduló szél csak helyenként élénkül meg, ott zivatarok mentén lehet erős széllökés. Késő estére 8 és 18 fok közé hűl le a levegő. Egy ciklon örvénylik felettünk, az előrejelzés szerint napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra