Ez történik, ha késő este eszünk

Akár csak pár falatot kapunk be, akár jól belakmározunk, a késő esti falatozás hatással van a testünkre. Nemcsak az fordulhat elő, hogy a teltségérzés miatt nem tudunk elaludni, hanem az is, hogy felborul a cirkadián ritmusunk.

Alapvetően igaz, hogy minél később eszünk, testünk annál kevésbé tud felkészülni a pihentető alvásra . Emiatt másnap nemcsak álmosak leszünk, de csökken a hatékonyságunk, és rövid távon memóriánk sem működik a megszokott módon.

Ráadásul ha késő este veszünk magunkhoz ételt, akkor a következő 24 órában éhesebbek leszünk, mintha rendes időben vacsoráztunk volna. A ghrelin nevű hormon, amely az étvágyunkat kontrollálja, körülbelül este 8 és reggel 8 között termelődik újra. Ha ebben az időszakban eszünk, főleg, ha többször is, akkor nem tud elegendő termelődni belőle, így az étvágyunkat sem tudja szabályozni. Emiatt aztán nemcsak többször leszünk éhesek a következő napon, de még anyagcserénk is lelassul.

Ez történik a testünkkel, ha késő este eszünk
Ez történik a testünkkel, ha késő este eszünk

Kutatások igazolják, hogy minél később eszünk, annál több kalóriát veszünk magunkhoz, és annál kevesebbet alszunk - még akkor is, ha reggel nem kell időre kelnünk. Ezektől tovább lassul az anyagcsere, így súlyt fogunk felszedni.

A késő esti evés refluxot is okozhat. A gyomornak szüksége van néhány órára, hogy kiürüljön egy kiadós étkezés után, ha viszont evés után egyből ágyba bújunk, a fekvő pozíció miatt nagy az esély, hogy a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe.

Ha rosszkedvűek, szomorúak, lehangoltak vagyunk, hajlamosabbak lehetünk sokkal többet enni, ráadásul az egészségtelen, zsírban és szénhidrátban dús ételeket részesítjük előnyben. Mi lehet ennek az oka, és mit tehetünk az érzelmi evés ellen? Részletekért kattintson!

Hogy miért eszünk késő este?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Éhséget okozhat például, ha napközben nem eszünk eleget, de az is, ha túl sok gyorsételt és feldolgozott élelmiszert fogyasztunk. Ezekben kevés a rost, így nem lakatnak jól, ráadásul vércukorszint-ingadozást is okoznak, ami miatt sokkal gyakrabban leszünk éhesek. Ha túl sokat stresszelünk, és a szervezetünkben túl sok kortizol nevű stresszhormon termelődik, akkor ez is fokozhatja az étvágyat, ráadásul ilyenkor általában a cukros, zsíros ételeket kívánjuk igazán.

Forrás: care2.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra