Az, hogy mindennap kihullik néhány hajszálunk, teljesen normális. De ha az elvesztett hajszálak mennyisége látványosan megnő, és esetleg kopasz foltok kezdenek megjelenni a fejbőrünkön, akkor az intő jel lehet, hogy járjunk utána az okának. A stressz mellett emésztőrendszeri problémák is állhatnak a háttérben - figyelmeztet a Brightside.me témában készült összefoglalója . Hangsúlyozzák, ez azért lehet fontos jel, mert az emésztőrendszer felel a B7-vitamin, azaz a biotin termelődéséért, amely a bőr és a haj egészségéhez is fontos.
Baj lehet a táplálék lebontásával vagy felszívódásával
A testsúlyunk változásai is utalhatnak emésztőrendszeri problémára. Ha az emésztésünk nincs rendben, akkor a testünkben nem szívódnak fel megfelelően a tápanyagok, ami tápanyaghiányhoz, illetve a vércukor és vérzsír szintjének szabályozási zavaraihoz vezethet. Ez pedig súlycsökkenést és súlynövekedést is okozhat. Szintén intő jel lehet, ha hirtelen valamilyen élelmiszerre vagy élelmiszercsoportra érzékennyé válunk. Az emésztőrendszerünk felel a bevitt tápanyagok lebontásáért, és azért is, hogy eltávolítsa az étellel bekerült toxinokat. Ha viszont ez valamiért nem történik meg, élelmiszer-intolerancia jelentkezhet, aminek a jele lehet a hányinger, puffadás, hasmenés, fokozott gázképződés és a hasi görcsök is.
Így betegít meg az álmatlanság
Akkor is gyanakodhatunk, ha hirtelen nagyon erősen kezdünk el kívánni bizonyos ételeket vagy ételcsoportokat. Ez utalhat tápanyaghiányra, emellett, ha a szénhidrátban és zsírban gazdag ételeket kezdjük el kívánni, és engedünk is a "csábításnak", az egész biztosan rosszul fog hatni az emésztőrendszerünkre. Emésztőrendszeri problémákra az is utalhat, ha nem alszunk jól. Az alvásunkra hatással van a szervezetünk szerotoninegyensúlya, a szerotonintermelődésünk pedig összefügg az emésztőrendszer egészségével. Ha a szerotoninegyensúlyunk felborul, az álmatlansághoz vezethet, ami pedig hosszú távon károsíthatja az immunrendszert.
Az emésztőrendszerünk bizonyos szempontból az szervezetünk első védővonala, és többek között a bőrünk egészségének alakulásában is szerepet játszik. Ha nem működik megfelelően, akkor ekcéma vagy bőrirritáció alakulhat ki. Ha ezek a tünetek hasmenéssel, gyomorégéssel, fokozott gázképződéssel, puffadással együtt jelentkeznek, akkor érdemes lehet szakemberhez fordulni.