A kreatin egy természetesen előforduló aminosav, amely a glicin, arginin és metionin aminosavakból épül fel. Napi kreatinszükségletünket mindennapi ételeink fedezik, amelyekkel körülbelül napi egy grammot fogyasztunk el. Táplálékaink közül jelentősebb kreatintartalma a marha- és sertéshúsnak, valamint a tejnek van. Ha elégtelen a kreatinbevitel, akkor a májban, a hasnyálmirigyben és a vesében jön létre, majd a véráramba ürül. A vázizomzat energiaellátásában nélkülözhetetlen. Bár túlnyomórészt itt csoportosul, nem csak az izomzatban található kreatin: körülbelül 5 százaléka az agyban, a szívben és a herékben lelhető fel.
A kreatin kulcsszereplője az izmok összehúzódásának. Az izomzatban kreatin és kreatinfosztfát formájában van jelen, utóbbi a teljes mennyiség kétharmada. A teljes erőfeszítést kívánó tevékenység során az első 6-8 másodperc energiáját elsődlegesen a korlátozott kapacitású adenozin-trifoszfát (ATP) raktárakból nyeri a szervezet. A kreatin feladata az ATP újratermelődésének elősegítése, ugyanis az izmok összehúzódásához szükséges energiát az ATP adja. A kreatinfoszfát viszont képes újabb energiával ellátni az izmokat, így fokozva a sorozatban végrehajtott maximális izom-összehúzódások során a teljesítményt. A kreatin alkalmazása az edzés során nagyfokú izom hipertrófiát, valamint keresztmetszet-növekedést idéz elő. A kreatin nagyon közkedvelt az állóképességi sportolók között is.
A kreatint kétféleképpen is használják: van, aki kúraszerűen alkalmazza, mások nem tartanak szünetet, és sokszor évekig szedik. Leghatékonyabb, ha a napi kreatinmennyiséget több részre osztjuk, a hatékony felszívódás érdekében pedig szénhidráttartalmú ételekkel együtt fogyasztjuk. Még jobb éhgyomorra bevenni. A kreatin népszerű, biztonságos és hatásos táplálékkiegészítő. Használatától kezdődően - főként az első alkalmakkor - szinte drasztikus izomtömeg- és erőnövekedés figyelhető meg. Megfelelő táplálkozás mellett az eredmény pedig nem esik össze, sőt tovább növelhető. A kreatin előnyei közé tartozik még, hogy szabályozza a vércukorszintet , javítja a cukor-anyagcserét, és növeli az inzulinérzékenységet. Bár sokszor felmerül, hogy van mellékhatása, általában csak esetenként előforduló hasmenés lehet.
A kreatin legkönnyebben és leggyorsabban a gyógyszerminőségű, szintetikus kreatin-monohidrát (kreatin és egy molekula víz) táplálékkiegészítő formájában vihető be a szervezetbe. Ez hatékonyan fokozza mind a teljes kreatinszintet, mind a kreatin-foszfát raktárakat és növeli a kreatin-foszfát szintézisét. Szinte minden kreatinkészítmény monohidrátot tartalmaz. Bár az emésztőrendszeren keresztül sokkal lassabban használható fel, gyakran alkalmazzák az injekciós vagy infúziós bejuttatási módszereket, de ezek csak klinikai körülmények között alkalmazhatóak. A kreatin növeli az ásványi anyag sűrűségét a csontokban, javítja az agy teljesítményét, és csökkenti az oxidatív stresszt .