Krónikus betegségeket okoznak az ételadalékok

A számos élelmiszerben megtalálható emulgeálószerek, melyek segítségével megfelelő állagúak lesznek az ételeink, felboríthatják a bélflóra érzékeny egyensúlyát, ennek következtében gyulladásokat, elhízást és metabolikus szindrómát is okozhatnak.

A dr. Benoit Chassaing és dr. Andrew T. Gerwitz vezetésével végzett kutatás során a szakemberek arra voltak kíváncsiak, hogy miként hatnak a bélflóránkra az emulgeálószerek , illetve közvetve hatással vannak-e bizonyos krónikus betegségek, elsősorban a gyulladásos bélbetegségek kialakulására.

A Crohn-betegség vagy a colitisz. Ezek több millió ember életét nehezítik meg, a tünetek igen változatosak lehetnek, és a betegség gyakran igen súlyos, nagyban befolyásolja az életminőséget. A gyulladásos bélbetegséggel küzdők száma az elmúlt évtizedekben folyamatosan nő. A betegségek okát gyakran nem sikerül pontosan meghatározni, de a két szakember és csapatuk azt feltételezték, hogy a bélflóra egyensúlyának zavara is állhat a gyulladások hátterében.

A bélflórát több milliárd baktérium, vírus és egyéb mikroba alkotja, melyeknek nagy szerepe van az egészségünk megőrzésében. Hozzájárulnak például a megfelelő emésztéshez, az immunrendszerünk működéséhez, de még ahhoz is, hogy hogyan érezzük magunkat. Amennyiben a „jó” baktériumok száma csökken, a „rosszaké” pedig nő, az betegségeket okozhat.

Az ételadalék a bélflórát is pusztítja

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

„Bizonyos betegségek drámai növekedése annak ellenére következett be az elmúlt évtizedekben, hogy a genetikai felépítésünk évezredek óta nagyjából ugyanolyan. Ez pedig arra utal, hogy a környezetünk nagyon fontos szerepet játszik” – mondta dr. Chassaing. „Az elfogyasztott ételek közvetlenül hatnak a bélflóránkra, ezért feltételeztük, hogy a modern élelmiszerekben található adalékanyagok befolyásolhatják a bélflórát , hajlamosabbá téve a szervezetünket a gyulladásokra.”

Chassaing és Gerwitz egérkísérleteket végeztek, hogy bizonyítsák az elméletüket. Az egerekkel két meglehetősen gyakori emulgeálószert etettek, a poliszorbát 80-at és a karboximetilcellulózt, méghozzá olyan mennyiségben, mely arányaiban megfelel az emberi fogyasztásnak. Ezek az emulgeálószerek ugyanis számos feldolgozott és készételben megtalálhatóak. Úgy találták, hogy az emulgeálószerek fogyasztása megváltoztatta az egerek bélflórájának összetételét, és növelte a gyulladások kialakulásának valószínűségét is.

Bizonyos baktériumfajok elszaporodása ugyanis a flagellin és a lipopoliszacharid nevű vegyületek fokozott kiválasztódásával járt együtt, ezek pedig aktiválták az immunrendszert. Ez krónikus colitiszt okozott azoknál az egereknél, melyeket genetikailag fogékonyabbá tettek erre. Ezzel szemben a genetikailag nem módosított egereknél a gyulladás metabolikus szindrómaként, elhízásként, illetve inzulinrezisztenciaként jelentkezett .

A szakemberek további kísérleteket szeretnének elvégezni, több emulgeálószer tesztelésével, illetve annak vizsgálatával kívánnak foglalkozni, hogy az emberi szervezetre hogyan hatnak ezek az adalékanyagok. Ha hasonló eredményekre jutnak, mint az egérkísérletekben, az bizonyíték lehet arra, hogy az adalékanyagok meglehetősen nagy szerepet játszanak az elhízásjárvány, és az azzal összefüggő krónikus betegségek terjedésében.

„Egyetértünk azzal, hogy az elhízást és a metabolikus szindrómát a helytelen életmód, így a túlevés okozza. Azonban az eredményeink megerősíthetik azt az elképzelést, hogy a megváltozott bélflóra és a gyulladások befolyásolhatják az ételválasztásainkat és azt, hogy mennyit eszünk” – mondta dr. Gerwitz. A kutatás eredményeiről a Nature című szaklapban számoltak be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra