Lelki gondok altesti vetületei: Lélekgyógyászat alulról nézve
A beteg gyakori hasi fájdalomra, emésztési rendellenességekre, túlzott gáztermelődésre, hasmenésre, székrekedésre panaszkodik . A gasztroenterológiai vizsgálatok, laborleletek eredménye negatív. Ha nem szervi eltérés, akkor mi állhat a hétköznapi megpróbáltatások hátterében?
Sok esetben a bélpanaszok idegi eredetűek, a szorongás, a stressz, a szoros határidők, a feszített munkatempó, a léthelyzeti bizonytalanságok idézik elő. A gyógyszeres terápia átmenetileg rendezheti ugyan az altesti problémákat, de tartós javulást csak a természetes életmód gyakorlása, egy, a régit felváltó holisztikus szemlélet elsajátítása hozhat.
Sokan sikerrel alkalmaznak progresszív izomlazító gyakorlatokat. A teljes testen végighaladva (a láb izmaitól kezdve egészen a szemizmokig) bizonyos izomcsoportok megfeszítése, majd ellazítása kiváló stresszoldó módszer. A szorongás , a stressz csökkentésére használható természetgyógyászati módszerek közül megemlítendő még a jóga és a meditáció, az orvosi felügyelet alatt végzett hipnózis, a különböző masszázstechnikák.
Stresszoldó gyorstipp: Töltsünk negyed órát a hétköznapokból kilépve. Ellazulásként tegyük azt, ami a legjobban megnyugtat: Vegyünk meleg vizes fürdőt, hallgassuk meg kedvenc zenénket. Relaxációs légzési technika használata is a testellazulását segíti elő, elvonja a figyelmet a mindennapi gondoktól, megtöri a negatív gondolatok láncolatát. Lélegezzünk mélyeket! Engedjük belégzéskor lassan a levegőt a hasunkba. Kilégzésnél a has természetesen összeszűkül. A mély légzés ellazítja a hasi izmokat, ami az egészséges bélműködés fenntartását segíti.
A jók a rosszak ellen: állandó baktériumháború a bélben
A probiotikumok olyan élő mikroorganizmusok (Lactobacillus fajok, Bifidobaktérium fajok), melyek kedvezően befolyásolják a bélflóra egyensúlyát, jótékony hatásúak a gyomor-bélrendszeri eltérések megelőzésében és gyógyításában, az antibiotikum által előidézett illetve bizonyos vírus eredetű hasmenésekben, laktóz intolerancia és gyulladásos eredetű bélbetegség esetén. Az IBS-ben szenvedő betegek jelentős része 4-hetes probiotikum kúrát követően általános javulásról számolt be, kevesebb gyomor-bélrendszeri panasz jelentkezett.
A prebiotikumok a hasznos baktériumok növekedését segítik elő a bélrendszerben. A kórokozó mikroorganizmusok elleni hatásosságuk alapja, hogy a hasznos baktériumok térnyerését támogatják a számukra optimális körülmények biztosításával. A pre- és probiotikumok együtt alkalmazása a készítmény hatékonyságot kifejezetten megnöveli. A pro- és prebiotikumokat az emberi szervezet általában jól tolerálja.
Terhes és szoptató kismamák csak akkor alkalmazzanak pro- és prebiotikum tartalmú készítményeket, ha kezelőorvosuk ezt számukra előírja.
Jólét recept: Segítsük a hasznos baktériumokat! A megfelelő mennyiségű probiotikumot tartalmazó termékek (akár joghurt) elfogyasztásával a bélflóra szinte mellékhatás nélkül fiatalodhat újra vissza.
A vastagbél vízterápiája
A kolon-hidroterápia alkalmazásáról jelenleg is megoszlanak a szakmai vélemények. Tudományosan nem kellően alátámasztott eljárás, bár a gyakorlatban sok helyen végeznek ilyen beavatkozásokat. A módszer alapfeltevése, hogy egyes mérgező anyagok (toxinok) felhalmozódnak a bélfalban, és a salakanyagok a bélből nem helyes mértékben távoznak. Ezzel szemben áll az a tény, hogy a vastagbél normál körülmények között is eltávolítja a salakanyagot, és vizet, sót tart vissza, hogy fenntartsa a szervezet víz-elektrolit háztartását. Orvosi szempontból a vastagbél tisztítás (hasonlóan vagy talán megegyezően a beöntéshez) csak műtétek vagy alsótáji vizsgálatok előtt alkalmazható. A műveletnek súlyos mellékhatásai lehetnek, mint a vastagbél perforáció, a helytelenül tisztán tartott készülékek esetében fertőzések, a só-víz háztartás zavarai.
A napsütötte tündérkert apró csodái
Puffadás elleni, görcsoldó, szélhajtó teakeverékek összetevői között gyakran találhatóak ernyővirágzattal rendelkező növények, többek között az ánizs, a koriander , a kömény, az édeskömény termései.
Cserzőanyag-tartalmú növényi részekből előállított külsődleges készítmények a felületi sebek gyógyítására, a fogíny, a száj és a torok nyálkahártya sérüléseinek kezelésére, valamint a külső nemi szervek és a végbélnyílás környéki egyes gyulladások csillapítására alkalmazhatóak. A hatás alapja, hogy a cserzőanyagok már alacsony koncentrációban a nyálkahártya fehérjéivel csapadékot képeznek, és ez a védőréteg segíti a sebek összehúzódását, csökkenti a váladékozásukat, meggátolja a káros anyagok, kórokozók mélyebb rétegekbe történő felszívódását. Kiváló cserzőanyag lelőhely a tölgyfa kérge, melynek főzetéből készített testhőmérsékletű ülőfürdők segítségével kisebb sérülések, nedvedző bőrbetegségek, aranyeres panaszok súlyossága mérsékelhető.
Belsőleg a cserzőanyagok elősegítik a gyomor-bélhurut tüneteinek elmúlását, enyhe hasmenések terápiájában kiváló segítőszerek. A málna, a fekete szeder, az erdei szamóca levelei a magas cserzőanyag tartalomnak köszönhetően enyhe lefolyású hasmenések terápiájában hatékonyak, kellemes íz világuk miatt gyakran élvezeti teakeverékekben is fellelhetőek.
Az antrakinon-származékokat tartalmazó készítmények erős hashajtók. A kutyabengekéreg, a rebarbara-gyökértörzs, a szennalevél és az aloe hashajtás céljából csak rövid ideig, 1-2 hétig használhatóak orvosi ellenőrzés nélkül. Terhesség, bélszűkület, bélelzáródás esetén, menstruáció alatt, aranyérben szenvedő betegeknél és 12 év alatti gyermekeknél nem javasolt alkalmazásuk.
A bőrgyulladást okozhatnak , ilyen esetekben bármely szeszkviterpén tartalmú szer használata kerülendő.
Teaötlet hasgörcsre: Érdemes először csak egy gyógynövényt (ánizst, koriandert, édesköményt, köményt) választani, és abból teát készíteni. Csészénként fél teáskanálnyi (édesköményből akár egy teáskanálnyi) előzetesen megtört termést forrásban lévő vízzel leöntünk, majd negyedóra állást követően leszűrjük.
Végezetül
Hosszú ideje fennálló bélpanaszok, végbélből származó vérzés, vastagbélrák , végbéldaganat).