"Nyugi, a szoptatástól szinte olvadnak a kilók" - mondogatják a gyermekágyas kismamáknak az ismerősök. És nem is tévednek nagyot, csak éppen azt nem teszik hozzá, hogy ez abban az esetben igaz, ha a kismama figyel a táplálkozására. Ha nem cukros szörpöket, teákat dönt magába, amikor a szoptatás után úgy érzi, majd szomjan hal. Ha a babariadók idején csak a kisded eszik, az anyukája nem, és nassolás nélkül telnek az éjszakák.
A stresszevés az emberek többsége számára nem ismeretlen fogalom. A feszültség, frusztráltság, a sérelmek, a magány és kielégítetlen szeretetvágy arra kényszerít, hogy megjutalmazzuk magunkat, s máris nyúlunk a hűtőbe.
Minden szülő tudja, hogy a hónapokon, de akár éveken át húzódó kialvatlanság nagyon megterhelő az idegrendszernek és az immunrendszernek is. A minduntalan felriasztott kismama valamiképpen megpróbálja levezetni a feszültséget. És a hűtő a legkézenfekvőbb, s egyben a legkényelmesebb megoldást adja ehhez. Ráadásul annak, aki egész nap otthon van, nem könnyű ellenállni a kísértésnek.
A másik csapda a gyerek(ek) által meghagyott falatkák bekapkodása. "Nincs időm asztalhoz ülni, sose eszem végig egy ebédet, vajon mitől hízom?" - kérdik sokan. És a kérdésben ott van a válasz. Ha valaki nem tud nyugodt körülmények rendszeresen étkezni, az egész nap csipegetni fog, mert sosem lakik jól. A nassolásból viszont sokkal több kalória jön össze a nap végére, mintha rendszert tartana a táplálkozásában.
Ehhez jön még a mozgásszegény életmód. Mert ugyan a babát meg kell sétáltatni, de ha már nem marad meg a babakocsiban, és saját lábát kezdi használni, a tempós gyaloglásnak jó időre befellegzett. A rendszeres tornára pedig kevés idő és energia marad. (Szerencsére azért egyre több anyuka fedezi fel a videómegosztó csatornákban rejlő lehetőséget, a rengeteg feltöltött, akár 10-15 perces egységekben is végezhető gyakorlatokat, a jógát, a relaxációt.)
Ha a súlygyarapodás nem az életmóddal függ össze, akkor egészségügyi problémára állhat a háttérben. Sokaknál jelentkezik szülés után pajzsmirigyprobléma : az alulműködés hízást okoz, a túlműködés fogyást. Mindenképpen érdemes vérképet csináltatni (TSH valamint T3, T4 hormonok vizsgálatát is kérni!).
A másik gyakori gond az inzulinrezisztencia . Ez nem jelent cukorbetegséget, viszont a diabétesz előszobájának tekinthető, és komoly hízást képes produkálni. Ráadásul a cukorszint normál értéket mutat, sőt a cukorterheléses vizsgálat is jó eredményt hoz. Ezért inzulinterheléses vérvizsgálatot kell végezni, amely megmutatja, mennyi inzulint termel a szervezet. Amennyiben indokolatlanul sokat, akkor az azt jelenti, hogy a sejtjeink részben rezisztenssé váltak a cukorral szemben, nem veszik fel optimális mértékben. Azaz éheznek, miközben a test hízik, mert a zsírraktárak szépen gyarapodnak. Ha a hízás akkor is fennmarad, ha ezt az életmód és a táplálkozás nem indokolja, mindenképpen érdemes endokrinológus tanácsát kérni.