Ne együnk feldolgozott élelmiszereket!
Az egészséges táplálkozás nagyon fontos az emésztés megfelelő működéséhez, a feldolgozott élelmiszerekben viszont sok a zsír, ami lelassíthatja a folyamatokat, akárcsak az ilyen ételek magas szénhidráttartalma. Ha úgy érezzük, hogy szorulásunk van, kezdjünk el minél több rostban gazdag ételt , tehát zöldséget, gyümölcsöt, barna rizst, hüvelyeseket, zabkását fogyasztani. Arra azért ügyeljünk, hogy a rostbevitel fokozatos legyen, mert ha testünk nincs hozzászokva, akkor puffadást, gázképződést okozhat.
Ne igyunk kávét és alkoholt!
Az alkohol, illetve a kávéban található koffein dehidratáló hatású, emiatt sokat ronthatnak a már kialakult székrekedésen. Ilyenkor inkább arra törekedjünk, hogy a lehető legtöbb folyadékot, lehetőleg sima vizet vigyünk be - ez a székrekedés egyik legjobb ellenszere.
Ne fogyasszunk túl sok tejterméket!
Mivel a tejtermékektől nagyon sokan felpuffadnak , szorulás esetén érdemes limitálni a fogyasztásukat, hiszen a székrekedés és a gázok felhalmozódása együtt nem csak kellemetlen, de igen fájdalmas is lehet. Ha mindenképpen tejtermékre vágyunk, olyat válasszunk, amelyben kevés a laktóz: kemény sajtokat, natúr joghurtot és laktózmentes tejet.
Ne hanyagoljuk el a mozgást!
A rendszeres sportnak is fontos szerepe van a jó emésztésben - így vannak, akiknél a mozgás mennyiségének csökkentése már önmagában székrekedést okozhat. Ilyenkor szinte bármilyen sport jót tehet - ha nem vágyunk megerőltető mozgásra, akkor sétáljunk, jógázzunk, ússzunk. Ez segít, hogy a belső szervek keringése, köztük az emésztőrendszer keringése is felélénküljön.
Forrás: prevention.com