Mit tudnak a vaspótlók?

Érdekesség, hogy bár a vas a Föld legnagyobb mennyiségben előforduló elemeinek egyike, a vashiány mégis a leggyakoribb tápanyaghiány világszerte. A szupermarketek és gyógyszertárak polcain számos olyan készítmény sorakozik, amelyek révén elvileg pótolható ez a létfontosságú nyomelem, fontos azonban számba venni, hogy milyen szempontok alapján választhatunk ezek közül.

Szervezetünk mindössze néhány grammnyi mennyiségben tartalmaz vasat, amelynek a jelenléte azonban annál fontosabb, mivel - egyéb testi funkciókban való részvétele mellett - kulcsszerepet tölt be sejtjeink oxigénellátásában. Az oxigén szállításáért a vörösvértestek hemoglobintartalma felelős a véráramban, a vas pedig a hemoglobin központi fémionja. Vasat a testünk nem tud előállítani, így kizárólag külső forrásból juthat hozzá a szükséges mennyiséghez. Felnőtt férfiak esetében ez körülbelül 10-12 milligramm naponta, míg nőknél 15 milligramm, ami várandósság és szoptatás idején még magasabbra emelkedik. A nemek közötti különbség hátterében elsősorban a nők menstruációs vérzése áll, mivel azáltal több vasat veszít a szervezetük. Ezen felül a 2014-es Országos Táplálkozás és Tápláltsági Állapot Vizsgálat szerint a magyar nők vasbevitele egyébként is elmarad a hazai ajánlásban meghatározott szinttől.

Kiket veszélyeztet leginkább a vashiány? Részletek itt.

Ha valamely okból zavart szenved a vasbevitel, például a nyomelem felszívódási zavara vagy nem megfelelő étkezési szokások miatt, vagy - jellemzően vérzés következtében - több vas távozik a szervezetből, mint amit a bevitel fedezni tudna, úgy vashiányos állapot alakulhat ki. Ez egy igen gyakori probléma, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint mintegy kétmilliárd embert érint a Földön, beleértve a fejlődő és a fejlett országok lakosságát egyaránt. Kellő mennyiségű vas hiányában akadályokba ütközik a vérképzés, így végül vérszegénység, anémia alakul ki, rontva a vér oxigénszállító képességét. Kezdetben mindez még nem feltétlenül okoz határozott panaszokat, idővel azonban, ahogy a hiányállapot súlyosbodik, egyre erőteljesebbé válnak a tünetek is.

A különböző vaspótló készítmények más-más célra alkalmazhatók
A különböző vaspótló készítmények más-más célra alkalmazhatók. Fotó: Getty Images

Vashiányos vérszegénységre hívhatja fel a figyelmet:

  • fáradékonyság, gyengeség;
  • sápadtság;
  • mellkasi fájdalmak, szapora pulzus, légszomj;
  • fejfájás, szédülés;
  • hideg végtagok;
  • a nyelv gyulladása, érzékenysége, nyelési nehézségek;
  • töredezett körmök, bőrszárazság, a szájzug kirepedezése;
  • szokatlan kívánósság olyan, nem élelmiszernek minősülő dolgok elfogyasztása iránt, mint a jég, a homok vagy a keményítő;
  • étvágytalanság, különösen gyermekek esetében.

Vashiány gyanúja esetén mindenképpen forduljunk háziorvosunkhoz! Maga a hiányállapot vérből könnyen kimutatható, mivel azonban tünetként egyéb, akár súlyos betegségeket jelezhet, így további vizsgálatokra is szükség lehet. Ezen felül, megfelelő kezelés hiányában a vashiányos vérszegénység is komoly szövődményekkel járhat, beleértve szívproblémákat, gyermekeknél fejlődési zavarokat, várandós nőknél pedig a terhességgel kapcsolatos problémákat. A diagnózis birtokában az orvos étrendi változtatásokat, valamint vaspótló készítmény alkalmazását is javasolhatja.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Vaspótló gyógyszerek és táplálékkiegészítők

"A komoly mértékű vashiány kezelése rendszerint hosszú időt vesz igénybe. Sok esetben több hónapos kúraszerű vaspótlás szükséges ahhoz, hogy a vasraktárak kellőképpen feltöltődjenek" - hívta fel a figyelmet Merész Nóra gyógyszerész, a verőcei Dunakanyar Gyógyszertár vezetője. Kifejtette, ilyen esetekben magas, legalább 100 milligramm elemi vastartalmú gyógyszert javasolnak az orvosok. Ezek a készítmények többségében vénykötelesek, és függően attól, hogy az adott helyzetben milyen alkalmazás a legcélravezetőbb, elérhetőek tablettás és injekciós formában egyaránt. A vas mellett tartalmazhatnak folsavat és C-vitamint is, mivel ezek elősegítik a nyomelem minél jobb felszívódását.

A néhány recept nélküli vaspótló gyógyszeren kívül széles körben érhetők el étrend-kiegészítő termékek is, melyek vastartalma általában töredéke az előbbieknek, csupán 10-20, esetenként 30 milligramm. E körben két nagyobb kategóriát lehet elkülöníteni, így beszélhetünk természetes és szintetikus készítményekről. Mint azt a szakember elmondta, a természetes, növényi koncentrátumból előállított készítmények előnye, hogy jellemzően kevesebb mellékhatást idéznek elő, mint a szintetikus típusok, ezért várandós kismamáknak is többnyire ezeket szokta ajánlani. Ha viszont az utóbbiak mellett döntünk, a vásárlás során fontos szempont lehet, hogy olyan terméket válasszunk, amely szerves kötésű vasat tartalmaz, mivel a szervezet számára ez a könnyebben hasznosítható. Fontos megjegyezni, hogy a vastartalmú táplálékkiegészítők, bár változatos formában kaphatóak - cseppek, szirupok, rágótabletták és kapszulák -, legfeljebb a normál vegyes étkezés kiegészítésére szolgálhatnak, a vashiány megelőzésére vagy kezelésére nem alkalmasak.

Hogyan használjuk a vaspótlókat?

A vasbevitel kapcsán mindenképpen érdemes kitérni a felszívódás kérdésére. Mind az ételekkel, mind a vaspótló készítményekkel bevitt vasnak csupán egy része hasznosul ugyanis a szervezetben, a többi a széklettel távozik. Vegetáriánus vagy vegán diétát folytatók számára azért is javasolt általában az étrend-kiegészítők használata, mert a növényi eredetű élelmiszerekben található, úgynevezett nem hemvas jelentősen kisebb arányban szívódik fel, mint az állati eredetű élelmiszerekben lévő hemvas. A folyamatra ráadásul egyéb tényezők is kihatással vannak, így egyes étel- és italösszetevők, gyógyszerek gátolják, míg mások elősegítik a vas megkötését. A vaspótló készítmények szedésénél éppen ezért általános szabály, hogy étkezés, kávézás, teázás, illetve bizonyos gyógyszerek beszedése után várjunk a bevételével legalább két órát.

"Amennyiben valaki vaspótló készítmény szed, annak mindenképpen javaslom továbbá, hogy vigyen be mellette C-vitamint is . Ez lehet tablettás vagy cseppes C-vitamin, sőt az is jó megoldás lehet, ha egy pohár vízbe belenyom némi citromlevet, és azzal együtt veszi be a vasat. A lényeg, hogy kellő mennyiségű C-vitamint biztosítson a szervezete számára ahhoz, hogy a vas fel tudjon szívódni" - tanácsolta Merész Nóra. Hozzátette, bár maga a túladagolás egészen ritka, mindazonáltal hosszú távú vaspótlás esetén ezt leszámítva is számolni kell lehetséges mellékhatásokkal, kiemelten a székrekedés kockázatával. Éppen ezért érdemes olyan emésztést serkentő élelmiszereket is a mindennapos táplálkozásunk részévé tenni, mint az aszalt gyümölcsök, lekvárok, illetve figyelmet fordítani a kellő rostbevitelre.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.