Január 13-án megérkeztek a decemberi és éves inflációs adatok: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése szerint 2022-ben az éves átlagos drágulás mértéke 14,5 százalék volt. Az élelmiszerek is tovább drágultak, decemberben az előző év azonos időszakához képest 44,8 százalékkal kerültek többe, köztük a sajt (83,2), a tojás (82,7), a kenyér (81,1), valamint a vaj és vajkrém (79,4) százalékos áremelkedése különösen szembeötlő volt – derült ki az mfor.hu beszámolójából.
A weboldal annak is utánajárt, mely termékek ára változott a legkevésbé tavaly. A KSH adatai alapján összesen 17 olyan terméket találtak, amelyeknek az ára legfeljebb 30 százalékkal emelkedett a 2022-es év során.
Zöldpaprika, körte és méz
A kormányzati árstop alá tartozó termékeket kivéve a legkevésbé dráguló élelmiszerek árváltozása 10 és 20 százalék közé esett – ebben a csoportban egy termék kivételével csak zöldségek és gyümölcsök szerepelnek. Leginkább az alma átlagára emelkedett, 17,28 százalékkal, ezt szorosan követte az uborka árváltozása, 16,83 százalékkal. A paradicsom és a zöldpaprika kilója 15,66, illetve 14,15 százalékos drágulást regisztrált. Összességében a legkevésbé dráguló zöldség a zöldpaprika, míg a gyümölcsök esetében a körténél mindössze 12,22 százalék volt az áremelkedés. Az egyetlen 20 százalékos szint alatt dráguló, nem árstopos, illetve nem a zöldség-gyümölcs csoportba tartozó élelmiszer az akácméz, amelynek kilós átlagára 15,42 százalékkal drágult egyetlen év alatt.
Az eredeti árstop alá tartozó termékek közül a legjelentősebb, 10,33 százalékos árcsökkenést a finomliszt kilójánál regisztráltak. A hatósági intézkedés alá eső élelmiszerekkel együtt is mindössze 17 olyan élelmiszer szerepel a KSH statisztikájában, amelynél nem történt 30 százalék feletti áremelkedés. Ez pedig jól mutatja, mennyire megterhelheti a vásárlókat a fogyasztói árak megugrása, hiszen viszonylag kevesen vannak azok, akik csak téliszalámin, csirkén, sertéscombon, zöldségeken, gyümölcsökön – és persze kakaóporon és mogyorós csokoládén élnek. Azaz hiába akadnak kevésbé dráguló termékek, hogyha mindeközben így is meg kell vásárolni például a januárhoz képest decemberre 96,5 százalékos drágulást produkáló kenyeret.