A felpuffadás sokunkat érint, manapság szint napi rendszerességű problémává vált. Ha sikerült kizárnunk (háziorvos és gasztroenterológus segítségével), hogy nem egészségügyi probléma okozza a tüneteket, érdemes átgondolni étkezési szokásainkat. A legjobb megoldás ehhez, ha táplálkozási naplót vezetünk, melyben felírjuk mikor étkeztünk, mit és milyen mennyiségben, majd a puffadás jelentkezésének idejét és időtartamát is jegyezzük fel. Így könnyedén megtalálhatjuk étkezésünk gyenge pontját.
Mi állhat a puffadás hátterében?
A tapasztalatok szerint a felfúvódás és puffadás leggyakoribb kiváltó oka a rendszertelen étkezés. Rohanó világunkban sokszor nincs idő betartani a napi ötszöri étkezést, napközben csak csipegetünk, és gyorsan bekapunk valamit, majd este következik a bőséges étkezés. Ez azonban igencsak igénybe veszi a bélrendszert, következményeként pedig kialakul a felpuffadás.
A felfúvódás leggyakoribb kiváltó oka a rendszertelen étkezés
Persze az elfogyasztott ételek is nagyban hozzájárulnak a probléma kialakulásához. A túlzásba vitt cukorfogyasztás, valamint a különböző gyorsételek - főként este -, így például a félkész pizza , a mélyhűtött sütnivaló burgonya, félkész, fagyasztott, panírozott ételek rendszeres fogyasztása is felpuffadáshoz vezethet. Ezekben az ételekben ugyanis a szénhidrátok "rezisztens keményítőt" tartalmaznak, melyek nem teljesen emészthetők, tehát erjedéshez és gázképződéshez vezethetnek.
Mire ügyeljünk?
- Szánjunk elegendő időt az evésre: üljünk le, és ne rohanás közben kapjuk be a falatokat, illetve rágjuk meg alaposan az ételeket.
- A táplálékbevitelt osszuk szét egész napra, és amikor lehetséges, az ebéd legyen a főétkezés.
- Harapnivalónak gyümölcsöt és zöldségrudakat, vagy zabkekszet együnk a cukros élelmiszerek helyett.
- Cseréljük le a rezisztens keményítőtartalmú szénhidrátokat frissen főtt ételekre, amilyen a friss tészta, a frissen sült burgonya, a friss kenyér és a párolt rizs.
- Ételeinkhez fokozatosan adjunk hozzá enyhébb, oldható rostot zab, őrölt lenmag, gyümölcs és zöldség formájában.
Ha betartjuk az alábbi szabályokat, a tünetek három héten belül csökkennek, hat hónapon belül pedig jelentős javulás várható.
+1 recept felfúvódás ellen: Diós-mazsolás zabkeksz
Hozzávalók:
- negyed kiskanál sütőpor
- 4 evőkanál tej
- 17,5 dkg puha vaj
- 10 dkg nyírfacukor
- 30 dkg zabpehely
- 14 dkg teljes kiőrlésű liszt
- 5 dkg mazsola, durvára vágva
- 5 dkg dió, finomra aprítva
- olaj, a kikenéshez
A sütőt 180 °C-ra (légkeveréses sütőben 160 °C; gázsütőnél 4-es fokozat) előmelegítjük. A sütőport a tejbe keverjük. A vajat a cukorral krémesre keverjük, majd a zabot, a lisztet, a mazsolát, a diót és a tejet beledolgozzuk, és kemény tésztává gyúrjuk. A masszát enyhén belisztezett deszkára rakjuk, és 1 centi vastagságúra kinyújtjuk. 5 centi átmérőjű pogácsaszaggatóval köröket szúrunk ki belőle, és olajjal kikent sütőlapra tesszük. Azután 15 percig sütjük, amíg világos aranyszínű nem lesz. Akár 2 nappal korábban is megsüthető, tálalásig légmentesen záródó dobozban tartjuk.