A Candidiasis egyre többeket érintő, nyugati civilizációs népbetegség. Sokan nem is sejtik, hogy panaszaik hátterében valójában gombás megbetegedés áll. Ameddig immunrendszerünk jól működik, a beleinkben élő Candida albicans teljesen ártalmatlan, sőt több hasznos funkciót is betölt. A baj ott kezdődik, amikor a szervezet egyensúlya valamilyen oknál fogva felborul, mert így kiváló táptalajt ad a gombák elszaporodásához. A mozgáshiány, a stressz, a dohányzás, az alkohol, a gyógyszerek, a negatív életszemlélet, a helytelen táplálkozás, és sok egyéb más dolog is mind hozzájárul immunrendszerünk leépüléséhez.
Nehéz a diagnózist felállítani
A gombák elszaporodásának esetén a belekben kialakult gombafonalak áteresztővé teszik a bélfalakat, így az élesztő, különféle méreganyagok, baktériumok és emésztetlen táplálékrészecskék bekerülnek a véráramba. Következésképpen olyan tünetek alakulnak ki, amelyeket nem mindig tudnak összefüggésbe hozni a bélrendszer állapotával. A diagnózist sok esetben csak az egyes tünetek eredménytelen kezeléséből tudják felállítani. Ételallergiák, kiütések, ködös elme, ismeretlen eredetű viszketés, visszatérő felső légúti vagy húgyúti gyulladások, krónikus fejfájás, hajhullás, elhízás, hasmenés, felfújódás, depresszió, izomfájdalmak, krónikus fáradtság, mind lehetnek az elgombásodás tünetei. Az antibiotikus kezelés gyakran tovább rontja a helyzetet azáltal, hogy kiöli a jótékony bélbaktériumokat, amik segíthetnének a gombákkal szemben.
A megfelelő táplálkozás segíthet
Ilyenkor érdemes számba venni minden olyan tényezőt, amikkel újraépíthetjük vitalitásunkat. Vannak dolgok, melyekre kevés hatást gyakorolhatunk, ám amelyek tőlünk függenek, azon bizony változtatnunk kell! Nem lehet eléggé hangsúlyozni a megfelelő táplálkozás fontosságát! A lúgosító, minden finomított szénhidráttól és cukortól mentes, sok nyers zöldséget tartalmazó étkezés mindenképpen segíthet. Tehát kerüljük a finomított élelmiszereket, a cukrot, együnk kevesebb húst és tejterméket, de több halat, teljes kiőrlésű gabonaféléket, zöldségeket, gyümölcsöket, olajos magvakat! Igyunk ásványvizet és gyógyteákat, frissen facsart gyümölcs- és zöldségleveket és méregtelenítsünk rendszeresen!
Mindezek ellenére ne bocsátkozzunk öndiagnózisba vagy öngyógyításba! Ez mindig orvosi feladat.