Napjainkban főként őrölt por formájában és táplálékkiegészítők összetevőjeként találkozhatunk spirulinával, ugyanakkor már az ősi azték civilizáció is ismerte és előszeretettel fogyasztotta. Töretlen népszerűsége értékes tápanyagtartalmának köszönhető: egyaránt kiváló vas-, béta-karotin- és fehérjeforrás. Emellett gazdag növényi flavonoidokban és polifenolokban. Mivel semleges ízű, könnyen hozzáadhatjuk számos ételhez, kezdve smoothie-któl és turmixoktól salátákon át levesekig vagy a reggelire fogyasztott zabkásáig.
És érdemes is rendszeresen fogyasztanunk spirulinát, mert többféle pozitív hatása is van. Az alábbiakban a Clevelandi Klinika és a Forbes szakértők bevonásával készült gyűjtése alapján vesszük sorra, hogy a kutatások szerint milyen egészségügyi előnyöket remélhetünk a spirulinától.
A spirulina erős antioxidáns
A szabad gyökök olyan – testünkben folyamatosan termelődő – vegyületek, amelyek lényegében toxikus és gyulladáskeltő hatást fejtenek ki a szervezetben. Az antioxidánsok éppen azért rendkívül hasznosak, mert védelmet nyújtanak az szabad gyökökkel szemben. Lévén, hogy a spirulina gazdag antioxidánsokban, rendszeres fogyasztása segít elejét venni a krónikus gyulladásnak, azon keresztül pedig olyan panaszoknak, mint az Alzheimer-kór, az asztma, a rák, szív- és érrendszeri betegségek, a reumatoid artritisz vagy a 2-es típusú cukorbetegség.
Csökkentheti a tumorok méretét
Születtek olyan tudományos eredmények is, amelyek arra utalnak, hogy a spirulina a rákkezelés kiegészítő eszközeként is szolgálhat. Szájüregi daganattal küzdő betegeknél kimutatták, hogy napi egyetlen gramm spirulina szedése egy év alatt képes volt számottevően csökkenteni a tumor méretét.
Jó a szívnek is a spirulina
Gyulladásellenes tulajdonságai révén a spirulina a szív- és érrendszerre nézve is előnyös lehet. Különböző vizsgálatok tanúsága szerint a koleszterin- és trigliceridszint-csökkentésben egyaránt hasznos, de még a vérnyomás csökkentését is támogathatja.
Enyhíti a szénanáthát
A szezonális allergia hetekre megkeserítheti az érintettek életét. A spirulina rendszeres használata ugyanakkor alkalmas lehet az olyan szénanáthás tünetek enyhítésére is, mint például az orrfolyás és -dugulás, legyen szó akár parlagfű- vagy állatszőr-allergiáról. Különösen ígéretes megközelítés lehet ez azon allergiások számára, akik szervezete nem tolerálja jól a gyógyszeres kezelést.
Spirulinával az egészséges fogakért
A spirulinának antimikrobiális hatást is tulajdonítanak, magyarán képes elpusztítani a kórokozó baktériumokat és egyéb patogéneket, vagy legalább gátolni a szaporodásukat. Egy korábbi kísérlet során spirulinával dúsított szájvizet használtak a tesztalanyok. A kísérlet végére ebben a csoportban jelentősen csökkent a foglepedék és a fogínygyulladás mértéke.
Súlyunk és anyagcserénk is hálás érte
Egy 2016-os tanulmány kimutatta, hogy három hónap spirulinakúra már szignifikáns csökkenést eredményezhet a testtömegindexben (BMI) túlsúly esetén. Persze érdemes egyéb fogyókúrás módszerekkel társítani, beleértve a rendszeres testmozgást és az étrend tudatos reformját. Emellett a spirulina serkenti az anyagcserét, ezáltal energikusabbnak érezhetjük magunkat tőle.