"Míg egy-két adag nem volt összefüggésben a migrén kialakulásával, három vagy több aznap vagy másnap, már rohamot okozott - mondta el Elizabeth Mostofsky, a kutatás vezetője, a Beth Israel Deaconess Medical Center kardiovaszkuláris epidemiológiai kutatócsoportjának és a Harvard TH Chan Közegészségügyi Iskola epidemiológiai osztályának munkatársa. - A másik dolog, ami különösen érdekes, hogy a koffein hatását valószínűleg befolyásolja mind az adag, mind a fogyasztás gyakorisága."
Epizodikus migrénben szenvedőket vizsgáltak
Mostofsky és csapata 98 olyan felnőttet figyelt meg, akik epizódos migrénben szenvednek. "Epizodikus migrénről akkor beszélünk, ha egy hónapban legalább 14 napot érint a fejfájás. A krónikus migrén ezzel szemben havi 15 napnál kezdődik" - mondta Dr. Julia Jones, a texasi Houston Metodista Kórház neurológusa.
A résztvevők hat héten keresztül vezettek elektronikus naplót: naponta kétszer le kellett írniuk, hogy milyen típusú és mennyi koffeintartalmú italt fogyasztottak, jegyezniük kellett bizonyos életmódbeli tényezőket ( alvási szokások , fizikai aktivitás, időjárással kapcsolatos tünetek), valamint a migrénes rohamok pontos idejét és jellemzőit is. Ezután a kutatók összehasonlították milyen valószínűséggel jelentkezhetnek migrénes rohamok azokon a napokon, amikor a résztvevők koffeintartalmú italokat kortyoltak, illetve akkor, amikor nem fogyasztottak ilyesmit. Végül az adatok alapján arra jutottak, hogy míg napi egy-két adag koffeintartalmú ital nem okoz tüneteket, három már növelhette a migrénes rohamok kockázatát.
Gyógyír vagy ellenség?
Érdekesség, hogy a koffeint használják a fejfájás csillapítására is. Amikor a fájdalmat az agyi erek duzzanata okozza, segíthet az erek összehúzódásában, a duzzanat csökkentésében; sürgősségi osztályokon például sokszor intravénásan adják migrénes tünetek enyhítésére. Gyógyszerek hatóanyagaival is kombinálják: függetlenül attól, hogy a fejfájás elleni készítmények aszpirint, ibuprofent vagy acetaminofént tartalmaznak, hatékonyabban működnek, és hosszabb ideig szüntetik a fájdalmat, köszönhetően a koffeinnek.
"Ezért izgalmas ez a kérdés, mert a koffein mind előnyökkel, mind hátrányokkal is járhat. Tényleg sok olyan gyógyszerben megtalálható, amit a migrénes fejfájás kezelésére használnak. Ezekből a példákból látszik, hogy a koffein dózisa és fogyasztásának gyakorisága mennyire sokat számít" - mondta Mostofsky, aki megjegyezte: a tanulmány eredményeit még véletlenül sem szabad általánosítani. "Kizárólag az epizodikus migrénben szenvedőket vizsgáltuk, azt nem jelenthetjük ki, hogy a hatás ugyanaz lenne más embereknél is."
Mostofsky arra is rámutatott: azt sem állították, hogy három csésze kávé ivása biztosan migrénes rohamot vált ki. "Eredményeink alapján csak azt mondhatjuk el, hogy 1-2 adag koffeintartalmú ital elfogyasztása után nem tapasztaltak kellemetlen tüneteket az alanyok, de 3 vagy több esetén már nagyobb valószínűséggel kellett megküzdeniük a fejfájással aznap vagy a következő napon."
Forrás: healthline.com