A tojás gazdag koleszterinforrás, miközben számos alapvető tápanyagot is tartalmaz. Ám arról, hogy ez jó-e a szívnek, ellentmondásos bizonyítékok állnak rendelkezésre. Egy, a Heart című folyóiratban közzétett 2018-as tanulmány szerint azoknál, akik napi egy tojást ettek, lényegesen alacsonyabb volt a szívbetegség és a stroke kockázata, mint azoknál, akik ritkábban fogyasztottak tojást.
A mostani kutatásban kínai tudósok azt vizsgálták, hogy a plazma koleszterinszintje, illetve anyagcseréje milyen szerepet játszik a tojásfogyasztás és a szív- és érrendszeri betegségek kockázata közötti összefüggésben. Ötezer résztvevő vérmintáját és válaszait elemezték, hogy megtudják, milyen szívbetegségre utaló tényezők hozhatók összefüggésbe a tojásfogyasztás önbevallás szerinti mértékével.
Tizennégy anyagcsereterméket azonosítottak, amelyek kapcsolatban állnak a szívbetegségekkel. Eredményeik szerint azoknál a résztvevőknél, akik kevesebb tojást ettek, alacsonyabb volt a jótékony metabolitok és magasabb a káros metabolitok szintje a vérükben, mint azoknál, akik rendszeresen napi egy tojást fogyasztottak.
A kutatók szerint a kulcs az apolipoprotein A1 nevű fehérje, amely segít kiüríteni a koleszterint az erekből, és ezáltal védelmet nyújt az elzáródások ellen, amelyek szívrohamhoz és stroke-hoz vezethetnek. A kutatók szerint felfedezésük a gyógyszeriparban és a klinikai gyakorlatban is új utakat nyithat a szívbetegségek kezelésében.