Akár reggelente iszunk egy gőzölgő feketét , akár az ebéd után nyerjük vele vissza a lendületünket, annyi bizonyos, aki szereti és fogyasztja a kávét, nem szívesen mondana le róla. Nemcsak az íze és az élénkítő hatása az azonban, ami miatt érdemes fogyasztani. Egyre több kutatás születik ugyanis egyéb jótékony hatásairól. A legfrissebb szerint például napi 1-4 csészényi kávé csökkentheti a metabolikus szindrómaként ismert anyagcserezavar kialakulásának kockázatát.
"Metabolikus szindrómáról akkor beszélhetünk, ha az alany számos kockázati tényezővel rendelkezik, mint például a magas vérnyomás, a rendellenes koleszterinszint , az elhízás vagy a magas vércukorszint" - magyarázta Seogeun Naomi Hong, a kaliforniai Orange város kórházának belgyógyásza. A metabolikus zavar világszerte akár egymilliárd embert is érinthet. Ez az állapot pedig jelentősen megnöveli a kardiovaszkuláris kórképek, például a szívkoszorúér-betegség vagy a sztrók kockázatát.
A kulcs: a kávéban lévő polifenolok
A Kávéval Foglalkozó Tudományos Információs Intézet (Institute for Scientific Information on Coffee - ISIC) felfedezéseinek eredményét az Európai Táplálkozási Társaságok Szövetsége által szervezett 13. Európai Táplálkozási Konferencia műholdas szimpóziumán jelentették be Dublinban. A kutatásról, amely a kávéfogyasztás és a metabolikus szindróma kapcsolatát vizsgálta a lengyel és az olasz populációban, annak szerzője, Giuseppe Grosso, az olasz Cataniai Egyetem professzora tartott előadást.
Grosso elmondta, kutatásai szerint a kávéban található polifenolok , különösképp a fenolsavak és a flavonoidok lehetnek az összefüggés főszereplői. Áttekintette azokat a kutatásokat is, amelyek szerint a mérsékelt kávéfogyasztás összefügghet a szív- és érrendszeri betegségek, a rák és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatának csökkentésével.
"Míg külföldön utazgattam a kutatásom miatt, rájöttem, az európai emberek számára a legfőbb polifenol források a kávéban és a teában vannak. Innen jött az ötlet, hogy felderítsem, milyen pozitív vagy negatív hatása van ezeknek az italoknak, különösen a kávénak az egészségünkre, amit eddigi történetében negatív fényben tüntettek fel" - mondta Grosso.
Hagyományos vagy koffeinmentes legyen?
Grosso kutatása nemcsak arra a következtetésre jutott, hogy a napi 1-4 csésze kávé elfogyasztása csökkenti a metabolikus szindróma kialakulásának kockázatát, de arra is rájött, hogy ezt a hatást mind a hagyományos, mind a koffeinmentes kávé fogyasztásával el lehet érni - ráadásul férfiak és nők esetében is.
"A meglévő tanulmányok többsége, ideértve az enyémet is, általában megfigyelő jellegű. Ez azt jelenti, hogy nem tudjuk a közvetlen ok-okozati összefüggést feltárni, de csökkenthetjük azon tényezők számát, amelyek szóba jöhetnek" - mondta Grosso, hozzátéve: valójában az egészséges vagy egészségtelen életmód szervezetre gyakorolt hatását nehéz elkülöníteni egy önálló tényező hatásának vizsgálatakor.
Ez volt ennek a kutatásnak is az egyik fő korlátja: nem tartalmazza a résztvevők életmódjáról, egészségügyi szokásairól, állapotáról az információkat. Grosso ezzel kapcsolatban meg is jegyezte, hogy a kávéfogyasztás gyakran társul például olyan egészségtelen szokással, mint a dohányzás. "Mondjuk ez abból a szempontból még előny is, hogy biztosan nem befolyásolták az eredményeket egyéb pozitív tényezők" - jegyezte meg az olasz professzor.
A kávé nem ellensúlyozza a rossz szokásokat!
Bár lehetnek egészségünkre nézve előnyös hatásai a kávénak, nem tudja a rossz szokásokat ellensúlyozni. "A helytelen táplálkozás, a dohányzás , a mozgásszegény életmód mind erősebb negatív tényezők az egészségünk szempontjából, mint a kávé pozitív hatása" - mondta Grosso, megjegyezve, ezt demonstrálták is már néhány korábbi kutatásban a kávéval kapcsolatban, a rák halálozási arányára mért hatását például nem is lehetett érdemben mérni a nagyszámú dohányzó alany miatt. Természetesen a nemdohányzó kávéfogyasztók körében végzett mortalitási kutatások alacsonyabb kockázatot mutattak. Ez alapján pedig megállapítható, hogy az egészséges életmód mellett tudja igazán kifejteni a kávé a jótékony hatását .
Forrás: Healthline