A kávé sokuknak egyfajta napindító rituálé, amely nélkül neki sem tudnánk vágni aznapi tennivalóknak. Már kis mennyiségű fogyasztása is serkenti a központi idegrendszer működését és növeli a pulzust, így élénkít és segít a koncentrációban. Ráadásul egészséges is, legalábbis ha naponta két csészénél többet nem fogyasztunk belőle rendszeresen.
Mivel azonban számos módon hat a szervezetünkre, bizonyos gyógyszerek hatékonyságát is csökkentheti vagy éppen növelheti. A kávéban (illetve a teában is) megtalálhatóak olyan tanninsavak, amelyek a készítményekkel reakcióba lépve csökkenthetik a hatékonyságot, magas koffeintartalma pedig gyorsítja az anyagcserét, ami a felszívódást befolyásolhatja. Ha rendszeresen kávézunk, de az alábbi gyógyszerek egyikét is szednünk kell, akkor mindenképpen konzultáljunk a háziorvosunkkal - nem biztos, hogy teljesen fel kell hagyni a koffeines ital élvezetével, de érdemes lehet csökkenteni az adagokat.
Antipszichotikumok
Az antipszichotikumokat különböző eredetű pszichotikus zavarok (például skizofrénia, bipoláris zavar , depresszió) kezelésére írja fel az orvos. Ezek a vegyületek főként a központi idegrendszerben fejtik ki gátló hatásukat, és így csökkenthetik a mentális betegségek okozta panaszokat. Kutatások azonban igazolták, hogy a lítiumot és klozapint tartalmazó antipszichotikumok hatékonysága gyengülhet a kávétól, felszívódásukat pedig más koffeines ital, például a tea is lassíthatja.
Fájdalomcsillapítók
A kávéban található koffein felerősítheti a fájdalomcsillapító gyógyszerek hatását, ezért kisebb adag is elérheti a kellő hatást. Egy USA-ban végzett kutatás arra az eredményre jutott, hogy a paracetamol és a koffein kombinációja károsíthatja a májat. A kávé mellett az alkohol rendszeres fogyasztását sem javasolják a fájdalomcsillapítók szedése mellett.
Asztma elleni készítmények
Az asztmásoknak felírt, teofillin hatóanyagú készítményeket sem javasolt a kávéval kombinálni. A teofillin ugyanis a koffeinhez hasonló serkentő hatást vált ki, a kettő együtt így "túlpörgetheti" a szervezetet. Erős szívdobogás , izzadás, nyugtalanság jelentkezhet, és alvásunk sem lesz kellően pihentető.
Vaspótló készítmények
A kávé nehezíti a vas felszívódását a szervezetben, a benne lévő koffein ugyanis nehezen oldódó vegyületet alkot a vassal. Ez a hatás nemcsak a táplálékkiegészítők, de a hagyományos ételek esetén is érvényesül, így aki rendszeresen és nagy dózisban fogyasztja a kávét, annál gyakrabban léphet fel vashiány.
Pajzsmirigygyógyszerek
Pajzsmirigyzavarok esetén az orvos szintetikus pajzsmirigyhormon, levotiroxin pótlását írhatja fel. Ennek felszívódását azonban gátolhatja a kávéfogyasztás , mégpedig nem kis mértékben: egyes kutatások szerint akár 50 százalékban csökkentheti a készítmény hatékonyságát a vele elfogyasztott kávé.
Csontritkulás elleni készítmények
A csontritkulást gátló és a csont újraképződését serkentő alendronsav hatását szintén a felére csökkentheti a rendszeres kávéfogyasztás. Ilyen készítményeket gyakran írnak fel például menopauzán túlhaladt nőknek.